HomeŚwiat

Rosja: Marian Radzajewski skazany na 14 lat więzienia. Ciężki wyrok dla Polaka oskarżonego o szpiegostwo

Rosja: Marian Radzajewski skazany na 14 lat więzienia. Ciężki wyrok dla Polaka oskarżonego o szpiegostwo

Rosyjski wymiar sprawiedliwości potwierdził w poniedziałek wyrok 14 lat więzienia dla Polaka oskarżonego o zbieranie danych wywiadowczych i próbę wywozu części rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300.

Według rosyjskich agencji prasowych Marian R. został skazany na 14 lat więzienia w czerwcu, a wyrok ten został ostatecznie potwierdzony przez Sąd Najwyższy w poniedziałek. Dyrektor firmy transportowej w Białymstoku, Marian R. został oskarżony o „poszukiwanie danych do tajnych elementów systemu rakiet przeciwlotniczych S-300″oraz próbę wywozy ich do Polski według rosyjskich służb bezpieczeństwa (FSB). Według śledczych obywatel polski został aresztowany „w akcji podczas próby przeprowadzenia transakcji”.

 

W ostatnich latach w Rosji wzrosła liczba wyroków za szpiegostwo. Większość z nich jest związana z sytuacją na Ukrainie, ale przypadki dotyczące Polski lub krajów bałtyckich są również stosunkowo częste. W kwietniu norweski emeryt oskarżony o zbieranie informacji o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych został również skazany na 14 lat więzienia, co spowodowało tarcie między Moskwą a Oslo. Brytyjsko-amerykański obywatel Paul Whelan, został aresztowany w grudniu 2018 r. Oskarżony o szpiegostwo został skazany na 20 lat więzienia.

 

aip

COMMENTS