Rosja kolejny raz się chwali tą samą bronią. Propaganda, która ma wzbudzić niepokój Stanów Zjednoczonych i państw NATO.

Rosja kolejny raz się chwali tą samą bronią. Propaganda, która ma wzbudzić niepokój Stanów Zjednoczonych i państw NATO.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało dziś, że do służby w siłach zbrojnych weszły bojowe systemy laserowe „Pierieswiet”. Według oficjalnej informacji ich działanie ma się opierać na „nowych zasadach fizyki”. Jednak międzynarodowi eksperci przypominają, że już raz taką informację rosyjski resort obrony podał. W lipcu został opublikowany komunikat, z którego wynikało, że do służby wprowadzono pięć laserowych stacji bojowych, umieszczonych na mobilnych platformach. Moskwa nie ujawniła miejsca ich rozlokowania.

Tym razem Rosjanie opatrzyli komunikat o nowym systemie laserowym informacją, że „Pierieswiet rozpoczął dyżury bojowo – doświadczalne”. Dodatkowo opublikowano kilkunastosekundowy film prezentujący jeden z elementów rosyjskiej broni laserowej. Podobne kadry, w wymiarze kilkudziesięciu sekund zostały opublikowane pięć miesięcy temu. W ocenie części niezależnych ekspertów, informowanie o nowoczesnej broni laserowej jest kolejnym elementem rosyjskiej propagandy, która ma wzbudzić niepokój Stanów Zjednoczonych i państw NATO.
Szczegółową analizę systemu „Pierieswiet” i jego ewentualnego wykorzystania przedstawiły już kilka miesięcy temu polskie i zachodnie portale wojskowe. Na podstawie zdjęć satelitarnych i analizy rozmieszczenia nowych obiektów na militarnej mapie Rosji, eksperci doszli do wniosku, że „Pieriestwiet” jest systemem służącym do oślepiania układów naprowadzających i kompleksów wczesnego ostrzegania, w tym satelitarnych. Przypomnieli oni również, że już w latach 60-tych ubiegłego wieku Związek Radziecki podjął prace nad tego typu uzbrojeniem i od dawna podobne systemy były testowane przez rosyjską armię. Zwracają także uwagę na protokół 4. Konwencji o zakazie lub ograniczeniu, niektórych rodzajów broni, w tym trwale oślepiającej, a takie mogą być dla człowieka skutki uderzenia skoncentrowaną wiązką światła.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0