HomeŚwiat

Rosja i Chiny ćwiczą na Bałtyku

Rosja i Chiny ćwiczą na Bałtyku

Na Bałtyku rozpoczęły się wspólne manewry rosyjskich i chińskich okrętów wojennych. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, to pierwsza wizyta jednostek Chińskiej Republiki Ludowej w obwodzie Kaliningradzkim. 
W ćwiczeniach pod kryptonimem „Morskie współdziałanie 2017” biorą udział trzy okręty chińskie: niszczyciel „Hefei”, który uznawany jest za jedną z najnowocześniejszych jednostek, jaką dysponuje Pekin oraz fregata i jednostka wsparcia. Rosja wystawiła dwie korwety „Stierieguszczij” i „Bojkij” oraz kuter ratowniczy, a także śmigłowce wielozadaniowe Ka-27, bombowce taktyczne Su-24 i samoloty transportowe AN-26.
Manewry potrwają do 28 lipca i podzielono je na dwie fazy. Do 24 lipca wykonywane będą zadania związane z obroną wybrzeża. Natomiast od 25 do 28 lipca zaplanowano tak zwaną aktywną fazę morską.
W trakcie ćwiczeń rosyjskie i chińskie jednostki będą wykonywać zadania związane z obroną przed atakiem: łodzi podwodnych, okrętów nawodnych i lotnictwa. Żołnierze obu krajów przeprowadzą także symulowaną akcję odbicia statku zajętego przez piratów.
Wspólne ćwiczenia rosyjsko – chińskie organizowane są od 2012 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/wyso/OK

COMMENTS