HomeŚwiat

Rosja: Amnesty International będzie w trakcie mundialu organizować demonstracje w obronie praw człowieka

Rosja: Amnesty International będzie w trakcie mundialu organizować demonstracje w obronie praw człowieka

Amnesty International będzie w trakcie mundialu organizować demonstracje w obronie praw człowieka i wolności obywatelskich. Projekt pod hasłem „Odwaga” skierowany jest do wszystkich kibiców, którzy przyjadą do Rosji na piłkarskie Mistrzostwa Świata. Amnesty International chce, aby międzynarodowa społeczność wsparła rosyjskich obrońców praw człowieka, którzy działają w trudnych warunkach, często narażając zdrowie i życie.

Demonstracje w ramach akcji „Odwaga” będą organizowane w 11 miastach – gospodarzach mundialu. -„Ci odważni ludzie bronią praw wszystkich Rosjan, a sami na co dzień doświadczają przemocy, są zastraszani i prześladowani” – można przeczytać na stronie projektu. Wcześniej Amnesty International opublikowała raport dotyczący przestrzegania praw człowieka w Rosji, w którym zwróciła uwagę na represje wobec opozycji, dławienie wolności słowa i wszechobecną propagandę prokremlowską. Zastępca dyrektora departament Europy i Azji Denis Kriwoszejem podkreślał wtedy, że Rosja jest państwem, w którym łamane są podstawowe prawa człowieka.
Współorganizatorami akcji „Odwaga” są między innymi: fundacja Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie oraz komitety „Bezpieczny dom” i „Obywatelska współpraca”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/

COMMENTS