HomePILNE

Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa. Rosja podaje sprzeczne informacje o czystej ropie

Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa. Rosja podaje sprzeczne informacje o czystej ropie

Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa – podało radio Echo Moskwy, powołując się na rosyjskojęzyczny portal informacyjny The Bell. Wcześniej rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak zapowiadał, że czysta ropa zostanie wpuszczona do polskiego i niemieckiego systemu rur tranzytowych w poniedziałek. 19-go kwietnia. Z powodu zanieczyszczenia ropy tranzyt tego surowca został wstrzymany.

Z informacji podanych przez portal The Bell wynika, że w systemie rur tranzytowych wciąż znajduje się ponad 1 milion ton zanieczyszczonego paliwa. Do tej pory wydobyto z ropociągu półtora miliona ton surowca o wartości około półtora miliarda dolarów. Agencja Reuters poinformowała, że jedna z niemieckich petrochemii, która miała przejąć surowiec złej jakości – wstrzymała prace. Reuters powołując się na białoruskie źródła napisał, że tranzyt czystej ropy rurociągiem Przyjaźń w takich ilościach, jak przed awarią będzie możliwy dopiero za kilka tygodni.

 

***

 

Rosja podaje sprzeczne informacje dotyczące ropociągu Przyjaźń. Według ministra energetyki Aleksandra Nowaka, czysta ropa miała w poniedziałek popłynąć w kierunku Polski i Niemiec. Dziś radio Echo Moskwy cytuje wicepremiera Dmitrija Kozaka, który oświadczył, że w ciągu tygodnia surowiec dotrze na Białoruś.

Tranzyt ropy rurociągiem Przyjaźń został wstrzymany, gdy 19 kwietnia białoruskie służby poinformowały, że ropociągiem płynie zanieczyszczony surowiec. Przyjmowanie paliwa wstrzymały między innymi Polska, Białoruś i Ukraina. 4 maja rosyjskie agencje podały, powołując się na Ministerstwo Energetyki, że czysta ropa dotarła na Białoruś i wkrótce popłynie do Polski i Niemiec. 19 maja pojawił się kolejny komunikat strony rosyjskiej, z którego wynikało, że 20 maja rozpocznie się tłoczenie paliwa w kierunku Polski. Dziś wicepremier rosyjskiego rządu Dmitrij Kozak oświadczył, że czysta ropa płynie w kierunku krajów europejskich. Agencja Ria Novosti poinformowała, że „23 maja Polska i Rosja przedyskutują warunki oczyszczenia ropociągu Przyjaźń”, co zdaniem ekspertów oznacza, iż w najbliższych dniach surowiec nie zostanie wpuszczony do polskich rur tranzytowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/zr

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/ zrCOMMENTS