-2.5 C
Chicago
sobota, 24 lutego, 2024

„Romański Picasso” – wystawa w Muzeum Narodowym Katalonii w Barcelonie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Romański Picasso” – to tytuł wystawy, którą od dzisiaj można zwiedzać w Muzeum Narodowym Katalonii (MNAC) w Barcelonie. Wystawiono na niej 40 prac artysty, które powstały pod wpływem sztuki wczesnego średniowiecza. Wszystkie prezentowane w Barcelonie dzieła zostały wypożyczone przez Muzeum Picassa w Paryżu.

W 1934 roku Pablo Picasso po raz ostatni odwiedził Barcelonę. Przyjechał, żeby zwiedzić Pałac Narodowy i zgromadzone w nim zabytki sztuki romańskiej. W tych samych wnętrzach, będących obecnie Narodowym Muzeum Katalonii, zawisły obrazy hiszpańskiego artysty nawiązujące do epoki średniowiecza. Aby zwiedzający mógł porównać je do dzieł sprzed kilkuset lat, z sal nie wyniesiono stałej ekspozycji, a jedynie uzupełniono ją o prace Picassa.
Obejrzeć można romańską figurkę Matki Bożej z kościoła w Gosol, w katalońskich Pirenejach. Rzeźba ta zachwyciła Picassa w 1906 roku, kiedy malarz odwiedził wioskę. Obok oryginalnych, średniowiecznych fresków zawieszono powstałe w latach 30-tych rysunki ukrzyżowania oraz kubistyczne obrazy powstałe pod wpływem epoki romańskiej.
Wystawę, która czynna będzie do 26 lutego, uzupełniają pocztówki z obrazami z tej epoki, które na życzenie artysty przesyłano mu z Barcelony.

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520