Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni z Amerykańskiej Akademii Filmowej

Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni z Amerykańskiej Akademii Filmowej

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznająca Oscary wykluczyła reżysera Romana Polańskiego i aktora Billa Cosby’ego ze swojego grona. Oświadczono, że twórców pozbawiono członkostwa w oparciu o “standardy postępowania” Akademii.

Głosowanie w sprawie Polańskiego i Cosby’ego odbyło się we wtorek wieczorem. Akademia komunikat w tej sprawie ogłosiła dziś. Podkreślono w nim, że zarząd Akademii nieustannie zachęca swoich członków do przestrzegania standardów etycznych – “wartości związanych z poszanowaniem ludzkiej godności”.
W 1977 roku Polański uwiódł 13-letnią Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia stosunek płciowy z nieletnią traktowany jest jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA reżyser zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.
W 2003 roku otrzymał Oscara za reżyserię “Pianisty”.
Z kolei amerykański aktor komediowy Bill Cosby pod koniec kwietnia został uznany za winnego przemocy seksualnej. Zdaniem ławy przysięgłych sądu w Pensylwanii, aktor zgwałcił byłą zawodową koszykarkę Andreę Constand, wcześniej podając jej środek odurzający. Do zdarzenia doszło w 2004 roku. Podobne oskarżenia o odurzenie i molestowanie seksualne wysunęło pod adresem Cosby’go ponad 60 kobiet.

IAR/Reuters/BBC/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0