-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Rolnicy tracą życie przy pracach polowych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tylko w pierwszej połowie roku 31 rolników poniosło śmierć, a 15 nie jest zdolnych do samodzielnego życia wskutek wypadków przy pracy – informuje Państwowa Inspekcja Pracy. 

Główne przyczyny wypadków to niewłaściwa organizacja pracy, pośpiech i nadmierny wysiłek fizyczny. Mimo, że wypadków jest coraz mniej, to jednak wciąż jest ich za dużo – podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka Inspekcji, Danuta Rutkowska. Wyjaśnia, że w pierwszej połowie tego roku doszło już do ponad 9 tysięcy wypadków przy pracy i jest to mniej o ponad 140 w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Do wypadków dochodzi najczęściej wskutek upadku z wysokości. Rolnicy giną też wskutek pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń, a także przygniecenia, uderzenia czy pogryzienia przez zwierzęta gospodarskie.
W okresie prac polowych giną także dzieci, które nie są pilnowane i ostrzegane przed niebezpiecznymi zachowaniami. Są też angażowane do prac szczególnie dla nich niebezpiecznych, jak kierowanie maszynami rolniczymi czy obsługa maszyn. Podczas wizytacji inspektorów wiele dzieci przebywa w strefie bezpośredniego zagrożenia, to znaczy w pobliżu pracujących ciągników i kombajnów. W lipcu czternastolatek pomagający w gospodarstwie chciał wyczyścić maszynę, która nie została odłączona od prądu. Polał maszynę wodą i został porażony prądem.
Danuta Rutkowska dodaje, że do wielu wypadków mogłoby nie dojść, gdyby dorośli byli bardziej rozsądni i ostrzegali dzieci przez zagrożeniami. A tych przy pracach na roli nie brakuje – mówi rzeczniczka i podaje przykłady wypadków: 3-letni Piotruś bawiąc się na polu wpadł pod pług, 10-letnia dziewczynka spadła z załadowanej sianem przyczepy wprost pod jej koła, 8-letnia dziewczynka spadła z drzewa wprost na maszynę do przetrząsania siana. 13-letni chłopiec usiłował podłączyć szlifierkę do gniazdka. Został śmiertelnie potrącony prądem. Dzieci wpadają też do niezabezpieczonych starych studni, tracą ręce przy obsługiwaniu maszyn.
Danuta Rutkowska wyraziła nadzieję, że te przykłady poruszą wyobraźnię rodziców, dziadków i opiekunów . Sama Inspekcja prowadzi szkolenia dla rolników, wydaje broszury, poradniki, zakładki do książek a także kalendarze, zawierające podstawowe informacje i ostrzeżenia.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520