HomeKultura

Rok temu odszedł Bogusław Kaczyński – miłośnik muzyki, krytyk, muzykolog…

Rok temu odszedł Bogusław Kaczyński – miłośnik muzyki, krytyk, muzykolog…

Mija rok od śmierci Bogusława Kaczyńskiego, muzykologa i krytyka, prezentera i autora wielu programów w Telewizji Polskiej. Popularyzator opery i operetki, animator kultury, zmarł 21 stycznia 2016 roku. Miał 73 lata.

Bogusław Kaczyński był też teoretykiem muzyki, twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie oraz Europejskiego Festiwalu imienia Jana Kiepury w Krynicy. Współorganizował i prowadził liczne koncerty i festiwale. Muzyka była jego pasją, którą dzielił się i przekazywał innym w niezrównany sposób. Był erudytą, obdarzonym także poczuciem humoru. Ceniony za mistrzostwo słowa i elegancję, także w wyglądzie zewnętrznym, którą uważał za objaw szacunku dla słuchaczy i widzów.
Wydał serię płytową “Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, jak: Konkurs Chopinowski, Konkurs imienia Henryka Wieniawskiego, koncerty Luciano Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, a także Koncerty Noworoczne z Wiednia i konkursy Eurowizji. Bogusław Kaczyński był też komentatorem muzycznym radia i telewizji.
Laureat wielu prestiżowych wyróżnień w kraju i za granicą. W 2002 roku okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Został również wyróżniony tytułem „Mistrz Mowy Polskiej”, zdobył trzy „Wiktory” i „Super Wiktora” oraz trzy „Złote Ekrany”. W 2011 roku uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W plebiscycie “Polityki Koniec wieku” został zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.
W 2007 roku doznał udaru mózgu, skutkiem czego była częściowa utrata zdolności mówienia oraz jednostronny paraliż. Po intensywnej rehabilitacji wrócił do pracy i już w sierpniu tego samego roku ponownie kierował festiwalem w Krynicy.
W ostatnich latach ukazały się między innymi, dwie książki Bogusława Kaczyńskiego – “Łańcut, moja miłość” z 2012-go i “Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy”, wydana w 2014 roku.
Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Ukończył teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Studiował też grę na fortepianie. Od 1993 roku do 1996 roku był prorektorem Akademii Muzycznej w stolicy, później – dyrektorem Teatru Muzycznego Roma.
Autor wielu książek o tematyce muzycznej, między innymi “Dzikie orchidee”, “Ucieczki do Karyntii – rzecz o Albanie Bergu i jego operach” oraz “Wielka sława to żart”. Publikował też liczne artykuły, recenzje i felietony, między innymi w czasopismach Przekrój, Teatr, Ruch Muzyczny i Kultura. Od października 2006 roku zasiadał w jury programu “Supertalent”, emitowanego w TVP 2 wraz z Moniką Richardson, Katarzyną Figurą i Wojciechem Cejrowskim.
Bogusław Kaczyński był założycielem Fundacji ORFEO, która wspiera kulturę narodową, propaguje sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promuje ambitne inicjatywy artystyczne.
Zmarł 21 stycznia 2016 roku, w Warszawie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach.

TS/IAR, Fot. Archiwum

COMMENTS