HomeKultura

Rok 2019 rekordowy jeśli chodzi o liczbę odwiedzających muzea w Brukseli

Rok 2019 rekordowy jeśli chodzi o liczbę odwiedzających muzea w Brukseli

Rok 2019 był rekordowy jeśli chodzi o liczbę odwiedzających muzea w Brukseli. Zwiedziło je 4 miliony dwieście tysięcy osób. To o jedną piątą więcej w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat. Dane przedstawiła organizacja zrzeszająca ponad 100 muzeów w stolicy Belgii.

W ubiegłym roku najchętniej było odwiedzane Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych. Ponad milion osób zainteresowało się ofertą, którą przygotował brukselski BOZAR. To o 60 procent więcej w porównaniu z 2018 rokiem. Według przedstawicieli muzeum, dużą popularnością cieszyły się wystawy czasowe. Najważniejszą z nich była ekspozycja „Dali-Magritte”, którą zobaczyło 130 tysięcy osób. W związku z tak dużym zainteresowaniem przedłużono ją jeszcze do połowy lutego, a muzeum było otwarte również w poniedziałki. Na potrzeby wystawy Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych wypożyczyło stałą kolekcją z muzeum Magritte’a, mieszczącego się niedaleko BOZAR. Większość zwiedzających to byli zagraniczni turyści, głównie z Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Więcej było seniorów, powyżej 60. roku życia aniżeli ludzi młodych.
Spośród setki muzeów w Brukseli dużym zainteresowaniem cieszyły się w ubiegłym roku także Muzeum Nauk Przyrodniczych, Parlamentarium, stworzone przez Parlament Europejski – największe w Europie parlamentarne centrum dla zwiedzających oraz belgijskie Muzeum Komiksu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/,t

COMMENTS