HomePomorskie

Rodzina z trójką małych dzieci w gminie Czarna Dąbrówka straciła w pożarze wszystko

Rodzina z trójką małych dzieci w gminie Czarna Dąbrówka straciła w pożarze wszystko

Potrzebne jest wszystko. Od skarpet po lodówkę… Dorobek życia rodzina z miejscowości Kozy w gminie Czarna Dąbrówka straciła w pożarze. Budynek nie nadaje się do użytku.

Do zdarzenia doszło wczoraj (poniedziałek, 23 listopada 2020 r.). Po godz. 15.00 strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie otrzymali zgłoszenie, że w Kozach pali się drewniany budynek gospodarczy. – Pierwsza informacja była właśnie taka. Dopiero po przyjeździe na miejsce okazało się, że jest to budynek gospodarczy zaadaptowany do celów mieszkalnych – mówi Fryderyk Mach, zastępca komendanta powiatowego PSP w Bytowie i dodaje, że pożarem objęty był cały dach budynku.

– Do akcji zadysponowano w sumie 29 strażaków z sześciu zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bytowie, podnośnik oraz OSP w Rokitach, Czarnej Dąbrówce i Mikorowie. Akcja trwała ponad dwie godziny – informuje Mach. W budynku mieszkała pięcioosobowa rodzina, w tym troje małych dzieci. Na szczęście nic im się nie stało. Schronienie znaleźli najpierw u sąsiadów, a teraz u rodziny. Jak obliczyli strażacy, pożar strawił 50 metrów kwadratowych budynku, a straty wyniosły ok. 50 tys. zł, w tym 35 tys. zł tzw. budynkowych. Udało się uratować mienie o wartości ok. 50 tys. zł.

– Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność instalacji kominowej lub wada urządzeń grzewczych na paliwo stałe – dodaje Fryderyk Mach. Od wczoraj rodzina i sąsiedzi pogorzelców organizuje akcje pomocy, do której włączyli się także urzędnicy i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Dąbrówce. W wyniku pożaru lub po prostu zalania podczas akcji, stracili wszystko. Cały dorobek życia.

– Na razie staramy się zaspokoić bieżące potrzeby tej rodziny. Angażujemy też firmę budowlaną i deklarujemy pomoc w zakupie materiałów potrzebnych do odbudowy domu. Z wstępnych ustaleń wynika, że do akcji włączą się rodzina i sąsiedzi – wylicza kierownik GOPS-u w Czarnej Dąbrówce Ewa Dulewicz i dodaje, że zorganizowana zostanie zbiórka publiczna na stronie pomagam.pl.

– Kiedy dom zostanie odbudowany, rodzina będzie potrzebować absolutnie wszystkiego. Od lodówki, kuchenki, poprzez kołdry i meble. Właśnie na ten cel będziemy zbierać pieniądze. Organizujemy też miejsce, gdzie moglibyśmy zgromadzone przedmioty magazynować – dodaje kierownik GOPS-u.

 

 – brak opisu
 – brak opisu
 – brak opisu
 – brak opisu
 – brak opisu
 – brak opisu

 

Maria Sowisło aip

COMMENTS