11.3 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W dawnym, niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück, rozpoczną się dziś uroczystości upamiętniające ofiary obozu koncentracyjnego. W obchodach 72. rocznicy oswobodzenia KL Ravensbrück przez Armię Czerwoną udział wezmą byłe więźniarki, lokalne władze i polska młodzież.

Uroczystości rozpocznie prezentacja przez młodzież fragmentów prac wykonanych w ramach VI ogólnopolskiego projektu edukacyjnego organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – wyjaśnia Anna Klimowicz z Biura Edukacji Narodowej Instytutu. Uczniowie gimnazjów i liceów zaprezentują wywiady jakich dokonali w ramach projektu „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Uczestnicy programu mieli za zadanie odnaleźć i nagrać wywiady z kobietami, które między innymi przeszły przez KL Ravensbrück.
Uroczystości są okazją nie tylko do uczenia pomordowanych w KL Ravensbrück ale też do przekazania ważnego przesłania młodzieży. Była więźniarka obozu Barbara Piotrowska podkreśla, że przede wszystkim przyjeżdża na teren dawnego obozu by oddać hołd wszystkim kobietom, które tam zginęły, pokazać Niemcom i światu, że pamięć o tamtej zbrodni nie przemija. Zarazem jet to też okazja by przypomnieć młodzieży dlaczego i za co ginęły Polski i w jakiej sytuacji znajdowała się Polska w czasie II wojny światowej.
Dziś też byłe więźniarki (o 14.00) złożą wieńce przy symbolicznych miejscach na terenie obozu KL Ravensbrück, między innymi: przy obozowym krematorium, czy tablicy upamiętniającej śmierć ponad 30 tysięcy Polek.
Anna Klimowicz przypomina, że KL Ravensbrück jest szczególnie tragiczny dla Polek, ponieważ do obozu były przywożone za działania konspiracyjne, z wyrokiem kary śmierci i poddawane eksperymentom pseudomedycznym. Polki były jedynymi, na których właśnie takich eksperymentów dokonywali Niemcy.
W latach 1939-1945 w obozie Niemcy więzili ponad 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Spośród 40. tysięcy Polek, obóz przeżyło 8 tysięcy.
Gdy 30 kwietnia 1945 roku czerwonoarmiści weszli na teren Ravensbrück, zastali w nim około 3. tysięcy wycieńczonych i chorych kobiet oraz kilkuset mężczyzn z pobliskiego podobozu.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520