Historyk Grzegorz Majchrzak uważa za rozstrzygniętą kwestię czy w grudniu 1981 mogło dojść do sowieckiej interwencji. Dziś 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który władze PRL uzasadniały potem groźbą wejścia radzieckich wojsk na teren Polski.
Doktor Grzegorz Majchrzak mówił w Polskim Radiu 24, że takiej tezie przeczą dokumenty historyczne i zeznania Stanisława Kani – I sekretarza KC PZPR do października 1981 roku. Jak wskazał historyk, Stanisław Kania został odwołany z funkcji, ponieważ nie chciał wprowadzenia stanu wojennego i chciał bardziej ugodowej polityki wobec Solidarności. Były I sekretarz KC PZPR relacjonował też, że zagrożenie interwencją sowiecką było dużo większe w grudniu 1980 roku, istniało jeszcze wiosną 1981, a później już go nie było.
Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów.
W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, o 15:00 specjalny koncert zagra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Program wypełnią utwory Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Weinberga i Dymitra Szostakowicza.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/w to/w zr