22.1 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

75 rocznica Bitwy o Anglię!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

10 lipca równo 75 lat temu rozpoczęła się trzymiesięczna kampania powietrzna, która przeszła do historii jako Bitwa o Anglię. W jej rocznicę nad Londynem przeleciały historyczne maszyny, które umożliwiły brytyjskim i sojuszniczym pilotom ostateczne zwycięstwo.
Ta powietrzna parada wystartowała z bazy Królewskich Sił Powietrznych w Coningsby w hrabstwie Lincolnshire. W południe formacja pięciu Spitfier’ów i Hurricane’ów przeleciała nad Pałacem Buckingham, gdzie na balkonie pojawiła się królowa Elżbieta II i trzy pokolenia mężczyzn z rodziny panującej, wszyscy w mundurach RAF. Królowa podjęła dziś również w Pałacu Buckingham ostatnich sześciu żyjących nadal uczestników Bitwy o Anglię, do których bardziej niż kiedykolwiek stosują się słowa Winstona Churchilla wypowiedziane w szczytowym momencie Bitwy o Anglię, 20 sierpnia 1940 roku: „Nigdy na polu ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
Również nowoczesne samoloty biorące udział w dzisiejszej paradzie przemalowano w brązowo-zielone łaty, stosowane w 1940 roku. Dowódca formacji, kapitan Duncan Mason powiedział BBC, że historyczne samoloty do dziś zadziwiają mocą i sprawnością i przypomniał, że mniej słynne Hurricane’y zestrzeliły trzykrotnie więcej niemieckich maszyn niż Spitfiery.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520