Robot sterowany siecią komórkową 5G

Robot sterowany siecią komórkową 5G

Na Światowym Kongresie Technologii Mobilnych w Barcelonie pokazano robota, który może być zdalnie sterowany dzięki nowoczesnej sieci komórkowej – 5G. Autorami eksperymentu są firma 5G Lab i operator Deutsche Telekom.

Robot częściowo przypomina człowieka – ma dwa ramiona i dłonie, a oprócz tego dwie kamery na specjalnym wysięgniku. Wszystko to umieszczone jest na nieruchomym stojaku, a ruchami maszyny kontroluje człowiek z pewnej odległości, tłumaczy Frank Fitzek z firmy 5G Lab. „To jest komunikacja między ludźmi a maszynami. Człowiek wyposażony w specjalną kurtkę, rękawice i wirtualne okulary widzi to, co robot. Można tym robotem poruszać, jego ramionami i dłońmi” – wyjaśnia Fitzek.
Zdaniem wynalazców taki robot przyda się tam, gdzie człowiek byłby w niebezpieczeństwie, na przykład podczas pożarów. Mógłby też przydać się chirurgom do przeprowadzania operacji na odległość, czyli w tak zwanej telechirurgii. 5G to nowoczesna sieć komórkowa, która ma być znacznie szybsza i stabilniejsza od obecnej, czyli LTE. Ma pojawić się na rynku za kilka lat.

Rafał Motriuk, Fot. Twitter.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0