Robert Kubica: “Powrót do Formuły 1 nie będzie łatwy”

Robert Kubica: “Powrót do Formuły 1 nie będzie łatwy”

Poprawa wyników zespołu Williams nie będzie łatwym zadaniem, zwłaszcza, że konkurencja jest ogromna – mówił Robert Kubica podczas spotkania w Częstochowie, gdzie nasz jedynak w F1 oraz Grupa Lotos podsumowali swoją dotychczasową współpracę, która obowiązuje do końca roku.

 

Konferencja z Robertem Kubicą, zorganizowana w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej w Częstochowie, poprzedziła trzecią edycję „Świątecznego Grania z Kubą Błaszczykowskim”. Dochód z imprezy przekazywany jest na potrzeby podopiecznych Fundacji „Ludzki Gest”, która pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom.

 

 

Spotkanie z Kubicą miało miejsce na 3 dni przed wygaśnięciem umowy o współpracę z Grupą Lotos. Od stycznia oficjalnie nowym sponsorem polskiego kierowcy będzie koncern PKN Orlen. Jak można się było spodziewać, podczas konferencji podsumowano ostatni rok, w którym Kubica był kierowcą testowym i rezerwowym zespołu Williams w Formule 1, ale przypomniano także okres współpracy w rajdach.

 

 

– Przez ostanie 5 lat, z małymi przerwami, mogłem liczyć na wsparcie Grupy Lotos, która przez ten okres była nie tylko moim partnerem, ale także częścią mojego powrotu do sportów motorowych – mówił Kubica. – Na początku nie był to tor wyścigowy, a rajdowe trasy, co zresztą było efektem mojej decyzji. Ten właśnie okres pomógł mi nie tylko zebrać nowe, cenne doświadczenia, ale także pozwolił zrozumieć wiele rzeczy i finalnie, po latach ciężkiej pracy, doprowadził mnie z powrotem do Formuły 1. Chciałbym podkreślić, że partnerstwo z Grupą Lotos była ważnym elementem tego powrotu.

 

 

 

Kubica odniósł się także do najbliższej przyszłości, czyli do przyszłorocznego sezonu Formuły 1, w którym wystąpi już jako pełnoprawny kierowca wyścigowy. – Moje nastawienie jest bojowe! Trenuję, przygotowuję się do wyścigów, bo zdaję sobie sprawę, że powrót nie będzie łatwy. Jednak w F1 ciężko jest coś zaplanować, bo układ sił zmienia się bardzo szybko. Przykład zespołu Williams to potwierdza. Do niedawna był to jeden z czołowych teamów w F1, którego kierowcy regularnie stawali na podium, tymczasem ostatni sezon zakończył na końcu stawki. Niestety, bolid nie sprawował się tak jak powinien, co przełożyło się na wyniki. Jednak, jak mówiłem, w F1 szybko może się wszystko zmienić. Mam nadzieję, że w przypadku Williamsa będzie to zmiana na lepsze.

 

Jeżeli chodzi o nowe przepisy, które będą obowiązywały od nowego sezonu, Kubica uważa, że największą i najistotniejszą zmianą jest uproszczona aerodynamika, zwłaszcza przedniej części bolidu. Przednie skrzydło zostało poszerzone i pozbawione wielu elementów aero. Komisji technicznej FIA (Międzynarodowej Federacji Samochodowej) chodziło o zmniejszenie strat w docisku aerodynamicznym podczas jazdy za innym bolidem, co powinno ułatwić wyprzedzanie, a przez to uatrakcyjnić wyścigi.

 

 

Zapytany o tory, których dotąd nie znał, Kubica zdradził, że najbardziej czeka na start w Baku – obiekt uliczny, a takie tory lubi najbardziej.


COMMENTS

WORDPRESS: 0