Reżyserzy z Polski i Ukrainy – Jerzy Hoffman i Ołeh Sencow – laureatami nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości”

Reżyserzy z Polski i Ukrainy – Jerzy Hoffman i Ołeh Sencow – laureatami nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości”

Reżyserzy z Polski i Ukrainy – Jerzy Hoffman i Ołeh Sencow – laureatami nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości”. Wyróżnienie przyznano na zakończenie pierwszego dnia Forum Europa – Ukraina.
Jerzy Hoffman powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jego stosunek do Ukrainy odzwierciedla poglądy Józefa Piłsudskiego i Jerzego Giedroycia. Dodał, że nagroda jest dla niego ważna, podobnie jak cała sprawa Ukrainy. W jego opinii oba kraje są na siebie skazane, a istnienie samodzielnej Ukrainy jest niezbędne dla Polski. Według artysty stosunki między oboma krajami powinny być co najmniej przyzwoicie. Reżyser zaznacza jednak, że czasami „jest to miłość trudna”. Laureat obawia się, jak uhonorowanie ukraińskiego reżysera wpłynie na jego sytuację w rosyjskim więzieniu.
Jerzy Hoffman jest reżyserem między innymi takich filmów jak: „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Znachor” czy „1920 Bitwa Warszawska”. Nakręcił dokument pod tytułem „Ukraina. Narodziny narodu”.
Ołeh Sencow to ukraiński reżyser filmowy. Aresztowany na Krymie 11 maja 2014 roku pod zarzutem planowania działań terrorystycznych. W sierpniu 2015 roku rosyjski sąd skazał go na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, z Amnesty International na czele. Sentsow do dziś przebywa w więzieniu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ ISW, Rzeszów – Jasionka/Karol Tokarczyk/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0