Reżyser “Solid Gold” ocenzurował swój film? TVP tłumaczy wycofanie filmu o Amber Gold z festiwalu w Gdyni

Reżyser “Solid Gold” ocenzurował swój film? TVP tłumaczy wycofanie filmu o Amber Gold z festiwalu w Gdyni

Telewizja Polska wydała oświadczenie, w którym odniosła się do wycofania filmu “Solid Gold” z 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tłumaczy w nim, że wycofanie filmu przez jego producenta – Akson Studio – związane jest z “z tym, że nie został on jeszcze ukończony i odebrany przez TVP, która jest jego koproducentem”.

W oświadczeniu czytamy, że “fabuła filmu od początku oparta była na motywach afery Amber Gold. Autorem takiego pomysłu był pan Jacek Bromski, który przyszedł osobiście do Telewizji Polskiej po wielomilionowe wsparcie i wsparcie takie dla filmu uzyskał. TVP podzieliła bowiem pogląd reżysera, że osadzenie akcji w realiach głośnej afery odpowie na społeczne zainteresowanie i stworzy przesłanki do uzyskania sukcesu kinowego. Potwierdza to szereg publikacji z tamtego okresu”.

Telewizja Polska pisze, że “histeria wywołana latem bieżącego roku przez «Gazetę Wyborczą» i środowiska sympatyzujące z osobami posądzanymi o współodpowiedzialność za aferę Amber Gold na tyle udzieliła się reżyserowi Jackowi Bromskiemu, że zdecydował się… ocenzurować własny film. Jacek Bromski w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy wyciął kluczowe sceny nawiązujące do afery Amber Gold, wstawione już do filmu, który w końcu stycznia 2019 roku osobiście, z satysfakcją dostarczył i zaprezentował w Telewizji Polskiej”.

Zdaniem publicznego nadawcy w rezultacie powstał wyabstrahowany z realiów film o niczym, który na domiar złego reżyser wydłużył o pół godziny – do 140 minut, łamiąc umowę koproducencką zakładającą fabułę o długości 110 minut.

“Tak rażące i uchybiające etyce zawodowej i profesjonalizmowi decyzje godzące w dobro projektu «Solid Gold» uniemożliwiło TVP dokonanie odbioru filmu. Telewizja Polska podkreśla, że liczy na “odzyskanie przez twórców cywilnej i artystycznej odwagi, odpolitycznienie swoich decyzji i przywrócenie filmu do uzgodnionego z TVP kształtu, co jest możliwe w oparciu o już nakręcony i zaprezentowany materiał zdjęciowy”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0