Reżyser Krzysztof Zanussi został laureatem Orła za osiągnięcia życia

Reżyser Krzysztof Zanussi został laureatem Orła za osiągnięcia życia

Reżyser Krzysztof Zanussi został laureatem Orła za osiągnięcia życia. Nagrodę przyznają filmowcy zrzeszeni w Polskiej Akademii Filmowej. Ogłoszenie wyróżnienia odbyło się podczas uroczystości wręczenia nominacji do tegorocznych nagród.

Prezydent Akademii Dariusz Jabłoński podkreśla, że Krzysztof Zanussi to postać wyjątkowa dla polskiego kina, a “Polska Akademia Filmowa przyje nagrody ludziom którzy nie tylko robią piękne filmy ale są wzorem artysty, twórcy”. jabłoński tłumaczy, że Krzysztof Zanussi zrobił wiele filmów, które Polacy znają, pamiętają i zrobiły na nich ogromne wrażenie, a nawet w jakiś sposób decydują o wyborach życiowych.
Jednocześnie, podkreśla prezydent Akademii, “Krzysztof Zanussi jest człowiekiem o najwyższych standardach życiowych i estetycznych, to wspaniały ambasador polskiego kina”.
Senator Polskiej Akademii Filmowej, laureat Orła za osiągnięcia życia, Janusz Gajos podkreśla że Krzysztof Zanussi to reżyser, który w swoich filmach stawia najważniejsze pytania. Aktor mówi, że “są reżyserzy, którzy opowiedzieli na coś bardzo ważnego i to w każdym swoim filmie. Z każdego jego filmu – dodaje Janusz Gajos – wynika coś bardzo ważnego dla nas, którzy oglądali te filmy, one uruchamiają różne sposoby patrzenia, odkrywają rzeczy nad którymi wcześniej się nie zastawialiśmy. Na tym polega waga tego co robi twórca, a Krzysztof Zanussi do takich należy.
Krzysztof Zanussi jest autorem takich filmów jak: “Iluminacja”, “Cwał” i “Czarne słońce”. W latach 70. współtworzył polskie kino moralnego niepokoju, nakręcił wtedy “Barwy ochronne”, “Strukturę kryształu” oraz “Constans” – film uhonorowany nagrodą specjalną jury w Cannes w 1980 roku. Zrealizował też film o życiu papieża Jana Pawła II “Z dalekiego kraju” i przeniósł na ekran sztukę Karola Wojtyły “Brat naszego Boga”. Zajmuje się także reżyserią teatralną, jest autorem książek o teorii filmu i felietonów.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0