Rezygnacja z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego i zarzuty wobec ministra Glińskiego

Rezygnacja z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego i zarzuty wobec ministra Glińskiego

Agnieszka Morawińska zrezygnowała z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Muzeum była dyrektor wyjaśnia, że powodem decyzji był między innymi brak efektywnej komunikacji z Ministerstwem, skutkujący pogarszającą się sytuacją finansową instytucji. 

“Lekceważenie naszych sygnałów przekazywanych wielokrotnie, także publicznie, brak odpowiedzi na pisma, bałamutne powtarzanie informacji o bliskim rozwiązaniu problemów dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska, wreszcie sposób procedowania w sprawie naszych magazynów sprawiają, że w poczuciu troski o dobro Muzeum postanowiłam przyspieszyć swoje odejście” – czytamy w oświadczeniu.

Agnieszka Morawińska pełniła funkcję dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie od 2010 roku. W latach 2001-2010 była dyrektorem Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Wcześniej, w latach 1991-1992, była wiceministrem kultury i sztuki.

—————————–

Ministerstwo Kultury przekazało, że szef resortu Piotr Gliński z żalem przyjmuje decyzję Agnieszki Morawińskiej o rezygnacji z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Muzeum była dyrektor wyjaśnia, że powodem decyzji był między innymi brak efektywnej komunikacji z Ministerstwem, skutkujący pogarszającą się sytuacją finansową instytucji.
Piotr Gliński przekazał, że o rezygnacji dowiedział się z mediów społecznościowych. Resort zaznaczył w komunikacie, że formalnie to nie minister, lecz Rada Powiernicza powołuje i odwołuje dyrektora Muzeum Narodowego.
“Lekceważenie naszych sygnałów przekazywanych wielokrotnie, także publicznie, brak odpowiedzi na pisma, bałamutne powtarzanie informacji o bliskim rozwiązaniu problemów dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska, wreszcie sposób procedowania w sprawie naszych magazynów sprawiają, że w poczuciu troski o dobro Muzeum postanowiłam przyspieszyć swoje odejście” – czytamy w oświadczeniu byłej dyrektor.
W odpowiedzi na oświadczenie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że utrzymuje stały, efektywny kontakt z Muzeum. “Minister Kultury odwiedził je trzy dni temu. Podczas gali nagród Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017, zapewnił, że będzie intensywnie zabiegał o dodatkowe środki na płace dla muzealników, których pracę i zaangażowanie bardzo wysoko ceni” – czytamy w oświadczeniu resortu kultury.
Resort przekazał że problem magazynów muzealiów – nie rozwiązany w Polsce od kilkunastu lat – nie ogranicza się do Muzeum Narodowego i wymaga kompleksowego działania, którego założenia są opracowywane w Ministerstwie i Narodowym Instytucie Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Ministerstwo poinformowało także, że w ostatnich latach znacząco wzrosły dotacje na wydatki bieżące dla muzeów, których organizatorem lub współorganizatorem jest minister. Według Ministerstwa między 2016 a 2017 rokiem wzrosły one o 31 milionów złotych. Resort podkreśla, że Muzeum Narodowe otrzymuje najwyższą, wśród muzeów mu podległych, dotację z budżetu państwa (w wysokości około 40 milionów złotych), mimo iż nie jest muzeum największym.
Agnieszka Morawińska pełniła funkcję dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie od 2010 roku. W latach 2001-2010 była dyrektorem Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Wcześniej, w latach 1991-1992, była wiceministrem kultury i sztuki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./mkidn.gov.pl/dwi/kj

IAR/mnw.art.pl/krad/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0