Reuter: Trump rozważa wprowadzenie zakazu uderzającego w Huawei

Reuter: Trump rozważa wprowadzenie zakazu uderzającego w Huawei

Prezydent Donald Trump rozważa wprowadzenie po nowym roku nadzwyczajnego rozporządzenia związanego z bezpieczeństwem narodowym – podała Agencja Reutera powołując się na trzy źródła w amerykańskiej administracji. Na mocy dokumentu amerykańskie firmy nie mogłyby korzystać ze sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez dwa chińskie koncerny – Huawei i
ZTE.

Amerykańskie władze już wcześniej starały się uniemożliwić ekspansję chińskich gigantów telekomunikacyjnych na swoim rynku, tłumacząc to obawami o bezpieczeństwo gromadzonych danych. Obydwie firmy podlegają chińskiemu prawu, a to stanowi, że w razie konieczności muszą one udostępnić władzom Chin wszelkie informacje. Amerykanie uważają, że sprzęt Huawei i ZTE może służyć do szpiegowania obywateli USA. W sierpniu tego roku w USA przyjęto rozporządzenie, które zakazuje instytucjom administracji państwowej korzystania ze sprzętu dwóch dwóch chińskich firm.

Prezydent Trump miałby na początku stycznia wprowadzić nowe regulacje w oparciu o Ustawę o Międzynarodowych Nadzwyczajnych Uprawnieniach Gospodarczych USA, która daje prezydentowi możliwość ingerencji w rynek w odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

IAR/Tomasz Sajewicz Pekin/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0