HomePOLSKA

Resort dyplomacji chce się przebić z prawdą na temat roli Polski jako narodu pomagającego Żydom podczas II wojny światowej

Resort dyplomacji chce się przebić z prawdą na temat roli Polski jako narodu pomagającego Żydom podczas II wojny światowej

Resort dyplomacji i Polska Fundacja Narodowa zapowiadają działania informacyjne i edukacyjne na temat roli Polski jako narodu pomagającego Żydom w okresie II wojny światowej. Kampania będzie skierowana do opinii międzynarodowej, głównie amerykańskiej i żydowskiej.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że działania informacyjne mają na celu ukazanie rzeczywistej postawy Polaków w trakcie niemieckiej okupacji. Mają również obalać zarzuty wygłaszane przez izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca, że “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”: “Sformułowania, które padły, bolą szczególnie w odniesieniu do Polski – kraju, który od dziesięcioleci stoi na straży pamięci o zagładzie europejskich Żydów dokonanej przez niemieckich nazistów. Obywatele państwa polskiego pochodzenia żydowskiego stanowią największą część ofiar Holokaustu. Jednocześnie Polska jest krajem dzisiaj o jednym z najniższych realnie odczuwanych poziomów zagrożenia (…) fizyczne bezpieczeństwo społeczności żydowskiej w Polsce nie jest w żaden sposób zagrożone” – przypominał wiceminister.
W celu stworzenia skutecznej kampanii informacyjnej, na zlecenie strony polskiej przeprowadzono badania na próbie tysiąca dorosłych Izraelczyków. Jednym z celów będzie popularyzacja działalności tzw. “Grupy Ładosia” – dodał wiceminister: “Planujemy w najbliższym czasie prezentować na świecie film , prezentujący działalność Grupy Ładosia- grupy dyplomatów ratujących Żydów w okresie II wojny światowej. Film jest już wyprodukowany. Na ten rok zaplanowaliśmy także przetłumaczenie na język angielski książki o Aleksandrze Ładosiu” – zapowiedział wiceszef dyplomacji.
Działania informacyjne koordynować ma Polska Fundacja Narodowa. Jej prezes Filip Rdesiński podkreślał, że bardzo ważny będzie jednolity przekaz płynący z kraju i dotyczący relacji z Żydami w trakcie okupacji. Dodał, że PFN była już zaangażowana w podobnego typu inicjatywy: “Zaangażowaliśmy się w konserwację archiwów Rady Pomocy Żydom. Angażowaliśmy się też w organizację kampanii społecznych dotyczących chociażby Marca ’68 i powstania w getcie warszawskim. Finansujemy też zbiorową pracę naukową . Praca ukazuje, że Polacy byli jedynym narodem, któremu groziła śmierć za współpracę z Żydami” – wyliczał prezes PFN.
Szymon Szynkowski vel Sęk oświadczył też, że Polska nie da się sprowokować wypowiedziami szefa izraelskiego resortu spraw zagranicznych, Izraela Kaca. Podziękował także żydowskim i amerykańskim środowiskom, które potępiły krzywdzące Polskę wypowiedzi. “Słowa krytyki popłynęły od przedstawicieli Związku Gmin Żydowskich w Polsce, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i członków organizacji American Jewish Comitee. Wiele środowisk żydowskich na świecie potępiło tę krzywdzącą dla Polski wypowiedź. Dziękuję też ambasadzie Stanów Zjednoczonych. Słowami pani ambasador Mosbacher jednoznacznie stwierdzono, że nie ma miejsca na tak obraźliwe komentarze” – dodał.

IAR / Michał Fedusio/dw

COMMENTS