HomeKultura

Reportaż “Przerwane milczenie” otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na Festiwalu NNW

Reportaż “Przerwane milczenie” otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na Festiwalu NNW

Reportaż “Przerwane milczenie” autorstwa Joanny Bogusławskiej otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI. Festiwalu Filmowym “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci” w Gdyni. Bohaterem słuchowiska jest Henryk Troszczyński, który w czasie II wojny został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia. Wraz z innymi polskimi robotnikami dowiedział się od okolicznych mieszkańców, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca i opowiedzieli o tym niemieckim żołnierzom.

Joanna Bogusławska, reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która nie mogła osobiście odebrać nagrody, nie kryła radości z powodu jej otrzymania. “Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie za całą dokumentację i pracę nad tym reportażem, który nie była łatwa. To były godziny spotkań z panem Henrykiem Troszczyńskim, ostatnim żyjącym świadkiem odkrycia zbrodni katyńskiej” – wspomina.

Autorka słuchowiska dodaje, że ten reportaż by nie powstał, gdyby nie Irena Piłatowska, szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która opowiedziała jej o Henryku Troszczyńskim i zachęciła do spotkania.

Joanna Bogusławska podkreśla, że ta nagroda utwierdza ją w przekonaniu, że warto i trzeba opowiadać takie historie. Jednocześnie autorka reportażu podkreśla, że jest to też nagroda dla Henryka Troszczyńskiego, dla którego jednym z najważniejszych celów życia, było informowanie o zbrodni katyńskiej.

Przewodniczący jury Konkursu na najlepszy Dokument Radiowy Piotr Witt wyjaśnia, że reportaż Joanny Bogusławskiej to wyjątkowe słuchowisko. Jury konkursu – tłumaczy Witt – zwracało uwagę na odkrywczość tematyki i oryginalny sposób jej potraktowania, jak również na wartości dydaktyczne i poznawcze. W tych aspektach reportaż “Przerwane milczenie” “okazał się rewelacją konkursu. Słowami jedynego żyjącego świadka opowiada historię odkrycia grobów katyńskich, także jest to materiał cenny nie tylko dla słuchaczy dzisiaj, ale jest ten materiał cenny dla historii”.

Z rozkazu Stalina w 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali ponad 22 tysiące Polaków, którzy zostali wzięci do sowieckiej niewoli po Agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Pierwsze informacje o zamordowanych podali Niemcy w 1943 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Witold Banach / mk/to/

COMMENTS