HomeŚwiat

Renault poszkodowane w wyniku ataku hakerskiego – wstrzymano produkcję

Renault poszkodowane w wyniku ataku hakerskiego – wstrzymano produkcję

Kolejna duża firma poszkodowana w wyniku ataku hakerskiego. Renault, francuski producent samochodów, poinformował, że został zmuszony do przerwania produkcji w niektórych fabrykach.

Firma nie podała, gdzie wstrzymano prace. Ze źródeł związkowych wiadomo, że jednym z głównych poszkodowanych jest fabryka w Sandouville w Normandii.
Tymczasem Europol poinformował, że atak hakerski, do którego doszło wczoraj, stoi na bezprecedensowym poziomie. Sytuacja – jak oceniono – “wymaga złożonego międzynarodowego śledztwa, które pozwoli ustalić sprawców”. Agencja zadeklarowała, że współpracuje z poszkodowanymi przez hakerów władzami państwowymi i firmami.
Hakerzy przeprowadzili atak w co najmniej 99 krajach, między innymi w Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Używali programu typu ransomware, czyli dokonywali elektronicznych porwań. Unieruchamiali komputery i domagali się okupu w wysokości 300 dolarów za odblokowanie każdej z maszyn. Wśród zaatakowanych były hiszpańska firma Telefonica, transportowy gigant FedEx, szwedzkie władze lokalne, brytyjska służba zdrowia. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że był to międzynarodowy atak, w którym ucierpiało wiele krajów i organizacji. Dodała, że nie ma informacji, by wyciekły dane dotyczące pacjentów.
Według analityków, hakerzy posłużyli się programem stworzonym w amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. W kwietniu program został wykradziony i udostępniony w internecie. Wcześniej firma Microsoft opublikowała specjalną aktualizację, która miała chronić przed atakiem, ale według doniesień, w wielu komputerach tej aktualizacji nie zainstalowano.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP, Fot. Twitter.com

COMMENTS