HomePOLSKA

Rekordowy wzrost najniższego wynagrodzenia od przyszłego roku

Rekordowy wzrost najniższego wynagrodzenia od przyszłego roku

Rząd postanowił, że najniższe wynagrodzenie w przyszłym roku wyniesie 2600 złotych, a minimalna stawka godzinowa 17 złotych. Oznacza to wzrost o 350 złotych czyli o 15,6 procent w stosunku do najniższego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku.

Jak zaznaczyła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa, rząd PiS chce, by każda praca była godziwie wynagradzana. Przypomniała, że do Rady Dialogu Społecznego wpłynęła propozycja, by płaca minimalna została podwyższona do 1450 złotych a stawka godzinowa do 16 złotych ale dzisiaj podczas posiedzenia Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zaproponował podwyższenie tej kwoty. Minister przyznała, że jest to rzeczywiście rozwiązanie rewolucyjne, gdyż jeszcze nigdy płaca minimalna nie rosła tak wysoko. Minister zaznaczyła, że rząd PiS od początku walczył ze zjawiskiem tak zwanych “biednych pracujących”, którzy w czasach poprzednich rządów pracowali nawet za 2 złote za godzinę. Stąd od 2016 roku do roku obecnego najniższa płaca wzrosła o 850 złotych. “Próbujemy pokazać, że czas skończyć z rynkiem opartym na taniej sile roboczej” – podkreśliła minister. Zwróciła uwagę, że bezrobocie w Polsce wynoszące 5,2 procent sprawia, że pracodawcy chcąc pozyskać pracowników kuszą wyższą płacą niż minimalna. Dodała, że także dla pracodawców rząd przygotował tak zwaną “poduszkę bezpieczeństwa” chociażby przez to, że składka na ZUS ma być liczona od dochodu a nie od przychodu.

Minister przypomniała też, iż od przyszłego roku z minimalnego wynagrodzenia będzie wyłączony dodatek stażowy i w przypadku wieloletnich pracowników, zarabiających najmniej, będzie to realna podwyżka wynagrodzenia. Płaca minimalna będzie więc zróżnicowana.

Obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi 2 250 złotych, a stawka godzinowa 14 złotych 70 groszy.

(IAR) Elżbieta Łukowska/jjCOMMENTS