HomeŚwiat

Rekordowy poziom przestępstw na tle rasistowskim w Wielkiej Brytanii

Rekordowy poziom przestępstw na tle rasistowskim w Wielkiej Brytanii

Po referendum w sprawie Brexitu policja w Anglii i Walii zanotowała rekordowy poziom przestępstw na tle narodowościowym, etnicznym i religijnym – wynika z policyjnych danych przeanalizowanych dziś przez Press Association.

Od czerwca do sierpnia liczba tak zwanych “hate crimes” zwiększyła się w trzech czwartych okręgów policyjnych. Komisja do spraw Równości i Praw Człowieka ostrzega: następna fala może nastąpić już w przyszłym miesiącu.
Media brytyjskie podkreślają przykład hrabstwa Lincolnshire, najbardziej eurosceptycznego okręgu u na Wyspach. Liczba zgłaszanych przestępstw zwiększyła się o 60 procent. W referendum z czerwca zeszłego roku, 2/3 mieszkańców hrabstwa chciało wyjścia z Unii Europejskiej. A.David Isaac z Komisji ds Równości i Praw Człowieka ostrzega, że możliwe jest kolejne natężenie podobnych incydentów. Tym razem bodźcem ma być -jego zdaniem – formalna decyzja o rozpoczęciu Brexitu. Rząd Theresy May uruchomić ma artykuł pięćdziesiąty do końca marca. Brytyjskie media donosiły już w tym miesiącu , że podobnie uważa policja, której szefowie zarządzili na marzec wzmożoną czujność.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS