HomeUSA

Rekordowe głosowanie w USA zakończone. Są już pierwsze “przecieki” wyników

Rekordowe głosowanie w USA zakończone. Są już pierwsze “przecieki” wyników

W Stanach Zjednoczonych zakończyło się już głosowanie w wyborach prezydenta Rzeczpospolitej. W dziewięciu komisjach wyborczych trwa liczenie głosów, które Polacy mieszkający w USA oddawali korespondencyjnie. W sieci pojawiają się już przecieki i tak zwany bazarek, na którym internauci podają nieoficjalne wyniki głosowania. ( Po godzinie 21.00 czasu warszawskiego przecieki się potwierdziły)

W całych Stanach Zjednoczonych do głosowania zarejestrowało się 46 tysięcy Polaków, najwięcej w okręgu nowojorskim – 18 i pół tysiąca.

„To są rekordowe wybory. Do spisu wyborców zapisała się rekordowa liczba osób i rekordowa liczba osób ostatecznie oddała swoje głosy” – powiedział Polskiemu Radiu konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Mieszkający w USA Polacy podkreślali, że uważnie śledzą wydarzenia w kraju i orientują się w sytuacji politycznej. Dla wielu udział w głosowaniu był okazją do podkreślenia związków z Polską.

– Głosujemy bo mamy takie prawo – mówią Polacy w Chicago

 

W Stanach Zjednoczonych działało dziewięć komisji wyborczych – po trzy w Nowym Jorku i Chicago i po jednej w Waszyngtonie, Los Angeles i Houston. W drugiej turze na listy wyborców w USA zapisało się o 12 tysięcy osób więcej niż w pierwszej, kiedy to do głosowania zarejestrowało się prawie 34 tysiące Polaków.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020 poznamy tuż po zakończeniu II tury wyborów prezydenckich. Wcześniej pojawiają się w sieci przecieki i tak zwany bazarek.  Na “bazarkach” nazwiska kandydatów są podane jako produkty natomiast wyniki jako ich ceny. Dane są tam umieszczane np. przez osoby pracujące przy badaniach lub mające dostęp do ostatecznych wyników. Czy przedstawione “ceny” potwierdzą się? Poczekamy, zobaczymy.

Dla przypomnienia, 28 czerwca cykoria w USA była sprzedawana po 47,5 zł , a dżem 37 zł. Najwyższą cenę cykoria osiągnęła w Chicago – 68,89 zł. W koszyku znajdowały się wtedy jeszcze inne produkty.

AKTUALIZACJA!

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie wśród amerykańskiej Polonii. Obecnego prezydenta poparło 55 procent głosujących, a Rafała Trzaskowskiego- 45 procent. W USA prezydent Duda wyprzedził swego rywala o ponad 3 i pół tysiąca głosów.

Prezydent Andrzej Duda, według sondażu exit poll, w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał 50,4 procent głosów. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski otrzymał 49,6 procent głosów. Frekwencja wyniosła 68,9 procent.
Sondaż przeprowadził Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Red. IAR/AIP

COMMENTS