HomeTechnologie

Rekordowa liczba terminali płatniczych w Polsce

Rekordowa liczba terminali płatniczych w Polsce

Jest rekord liczby terminali płatniczych działających na polskim rynku. W ubiegłym tygodniu ich liczba przekroczyła milion- poinformowało Ministerstwo Finansów. Z terminali płatniczych korzystają już nie tylko sklepy i punkty usługowe, ale też urzędy i instytucje państwowe.

Jak powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, Polacy coraz bardziej ufają płatnościom bezgotówkowym. “Jeszcze pięć lat temu Polska była niestety na szarym końcu pod względem liczby miejsc, w których można płacić bezgotówkowo” – mówił minister finansów. “Konsumenci bardzo szybko przyjęli jednak technologię obrotu bezgotówkowego. Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie praktycznie wszystkie karty płatnicze posiadały specjalny chip. Później nastąpił wzrost liczby terminali obsługujących płatności zbliżeniowe. Od roku płatności zbliżeniowe obsługuje praktycznie 100 procent miejsc, które akceptują transakcje bezgotówkowe. To fantastyczny rekord”- dodał.

Ponad 300 tysięcy terminali płatniczych z działającego już miliona pochodzi z Programu Polska Bezgotówkowa. Korzystają z niego między innymi małe i średnie firmy, które dotychczas nie posiadały sprzętu do obsługi płatności bezgotówkowych.

Jak powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek, w ramach programu terminale płatnicze pojawiły się w wielu nowych lokalizacjach. “Terminale trafiły do 230 tysięcy firm, które przez rok mogły bezpłatnie testować takie urządzenia” – mówił Mieczysław Groszek. “Z naszych danych wynika, że 95 procent firm po zakończeniu testów pozostawiło terminale w użytku i korzystało z nich odpłatnie”- dodał.

Pierwszy terminal płatniczy w Polsce uruchomiono w 1992 roku. Największy wzrost liczby takich urządzeń nastąpił w ciągu ostatnich czterech lat.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, transakcje bezgotówkowe stanowią mniej niż połowę wszystkich płatności dokonywanych w Polsce. Tempo wzrostu liczby takich transakcji jest jednak jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/w dyd

COMMENTS