Rekord upałów w Dolinie Śmierci

Rekord upałów w Dolinie Śmierci

W położonej w amerykańskim stanie Kalifornia Dolinie Śmierci padł kolejny rekord upałów. Instytut Meteorologii USA poinformował, że w lipcu średnia dobowa temperatura wyniosła tam 42,2 stopnia Celsjusza.

Dolina Śmierci to jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. To właśnie tam w 1913 roku zanotowano najwyższą temperaturę w historii : 56,7 st. Celsjusza. Tegoroczny lipiec też był tam wyjątkowo gorący. W ciągu tego miesiąca przez 20 dni z rzędu temperatura maksymalna przekraczała 49 stopni. Tegoroczna średnia dobowa temperatura lipca w Dolinie Śmierci na poziomie 42,2 stopnia Celsjusza jest o 0,3 stopnia wyższa od poprzedniego rekordu jaki padł w ubiegłym roku.

Dolina Śmierci została odkryta w połowie XIX wieku przez grupę osadników, którzy szukali krótszej drogi przez góry do ogarniętej gorączką złota Kalifornii. Ze względu na ekstremalne warunki na początku XX wieku stała się ona atrakcją turystyczną. Dolina Śmierci to nie tylko jedno z najgorętszych ale też najsuchszych miejsc na Ziemi. Najniżej położony punkt doliny znajduje się 86 metrów poniżej poziomu morza. Latem turystom zaleca się wpijanie co najmniej 4 litrów wody dziennie i powracanie do klimatyzowanych samochodów maksymalnie po 10-15 minutach pobytu na zewnątrz. Przy wjeździe do Doliny Śmierci ustawiono znaki ostrzegające przed ekstremalnym gorącem.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0