10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Rekonstrukcja rządu jeszcze przed świętami. Jest nowy scenariusz zmian

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wszystko wskazuje na to, że rekonstrukcja rządu odbędzie się przed świętami. Po poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z szefami regionalnych struktur partii mówi się o nowym scenariuszu zmian: wicepremier Mateusz Morawiecki miałby zastąpić na stanowisku premier Beatę Szydło. To oznacza dymisję całego rządu.

Jeśli prezes Jarosław Kaczyński chce rzeczywiście tak dużych zmian, to mogłyby być one ogłoszone nawet w środę, ponieważ w czwartek w Sejmie odbędzie się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla rządu. Tego dnia politycy PiS będą bronić premier Szydło i jej ministrów przed krytyką ze strony opozycji oraz mówić o sukcesach rządu. Dlatego nie zrozumiałaby była zmiana premiera po czwartkowej debacie, w której PiS obroni rząd Szydło.

Po wieczornym spotkaniu kierownictwa PiS premier we wtorek po północy zamieściła na Twitterze zagadkowy wpis: „Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy”. Wielu komentatorów odebrało ten wpis jako pożegnanie z urzędem premiera. Obserwatorzy sceny politycznej zwracają szczególnie uwagę na pierwsze zdanie twitta. Co oznacza „bez względu na wszystko”? Okaże się to jeszcze w tym miesiącu.

We wtorek Morawiecki miał polecieć do Brukseli na spotkanie unijnych ministrów finansów, jednak w ostatniej chwili zrezygnował.

Wraz z premier do dymisji musiałby podać się cały rząd, jednak wielu ministrów zostałoby ponownie powołanych. Szans na powrót nie ma jednak minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, którego miałby zastąpić prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Odeszłaby również szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska. Jej kompetencje trafiłyby do innych resortów oraz do niedawno utworzonej komórki w kancelarii premiera odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo kraju – kieruje nią zaufany polityk PiS Paweł Szefernaker. Zmiany dotknęłyby również szefa ministerstwa środowiska – Jana Szyszko, który miałby nadzorować przygotowania do przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach, a cześć zadań resortu przeszłoby pod skrzydła ministerstwa energii i jego szefa – Krzysztof Tchórzewskiego. Z powodu zbyt wolnej realizacji zadań (m.in. programu Mieszkanie Plus) odejść miałby też minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Drugi scenariusz mówi o zmianach personalnych i strukturalnych bez dymisji Beaty Szydło. Ze stanowiskiem miałby pożegnać się Waszczykowski, Streżyńska oraz Adamczyk. Kilka dni temu media informowały również o możliwej dymisji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Na jego odejściu szczególnie zależy prezydentowi, który od wielu miesięcy nie może porozumieć się z Macierewiczem w wielu kwestiach, m.in. w sprawie nominacji generalskich.

Kilka dni temu wielu dziennikarzy, jako pewną podawało informację o objęciu stanowiska premiera przez prezesa Kaczyńskiego. Niewiele jednak wskazuje na taki scenariusz – choćby ze względu na problemy zdrowotne prezesa PiS. Według naszych informacji z kręgów bliskich prezesowi, jednym z wariantów, jakie rozważa Jarosław Kaczyński jest objęcie przez niego stanowiska premiera na drugą kadencję po wyborach w 2019 roku. Prezes, który dziś przyznaje sobie autorstwo sztandarowego programu PiS – 500 plus – chciałby jako premier przedstawić społeczeństwu kolejny popularny program na miarę tego zasiłku, a takiego na razie nie ma.

Ważni politycy PiS nerwowo i tajemniczo reagują na pytania o rekonstrukcję. – Nie chcę tego komentować, proszę mnie o to nie pytać – przyznała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wiceminister edukacji Marzena Machałek. – Nie będę na ten temat rozmawiał – uciął wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Serial pod tytułem rekonstrukcja rządu trwa już półtora miesiąca. Stało się dokładnie to, czego chciała uniknąć premier Szydło, podkreślając w przeszłości wielokrotnie, że o rekonstrukcji się nie mówi, tylko się ją przeprowadza.

Jeszcze sześć tygodni temu szefowa rządu jednoznacznie ucięła spekulacje na temat jej odejścia. – W ciągu najbliższych kilkunastu dni przekaże opinii publicznej decyzje o zmianach w Radzie Ministrów, które podjęłam – mówiła 24 października w TVN24. Wówczas zmiany miałby być przede wszystkim strukturalne, a nie personalne. Mówiło się m.in. o likwidacji ministerstwa cyfryzacji.

 

Jakub Oworuszko AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520