HomePOLSKA

Rekonstrukcja rządu. Decyzje w najbliższych dniach, znamy niektóre nazwiska

Rekonstrukcja rządu. Decyzje w najbliższych dniach, znamy niektóre nazwiska

Misję szefa rządu do końca kadencji będzie pełnił Mateusz Morawiecki – to najważniejszy wniosek z poniedziałkowego spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z członkami rządu. Świetny wynik wyborczy umocnił pozycję premiera. Wciąż kwestią otwartą pozostaje obsadzenie stanowisk ministrów i wiceministrów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. – Jesteśmy zaskoczeni, nie spodziewaliśmy się, że mandat otrzyma choćby minister Elżbieta Rafalska czy rzecznik rządu Joanna Kopcińska – przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press i Polską Times osoba znająca kulisy rekonstrukcji rządu.

Z rządu odejdzie w sumie dziewięć osób. Mandat otrzymali: wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, minister Beata Kempa (odpowiedzialna za pomoc humanitarną), a także wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz rzecznik rządu Joanna Kopcińska, rzecznik PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Kwestia rekonstrukcji rządu jest otwarta, ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – nastąpi to w ciągu najbliższych dni, a nowi ministrowie zostaną przedstawieni „raczej w przyszłym tygodniu”.

Z naszych informacji wynika, że w miejsce Beaty Szydło i Beaty Kempy nie będą powołani nowi ministrowie – ich kompetencje zostaną rozdzielone pomiędzy inne resorty.

Wśród osób, które mogłyby zastąpić szefa MSWiA wymieniany jest m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker (tutaj problemem ma być młody wiek – 32 lata) i Elżbieta Witek. Na obsadzeniu tego stanowiska właśnie przez Witek szczególnie zależy Beacie Szydło (Witek to jej bliska współpracowniczka, była m.in. szefem jej gabinetu politycznego). Z drugiej strony pojawiają się głosy wśród polityków PiS, że Witek „będzie za bardzo kojarzyła się” z byłą szefową MSWiA w czasach rządów PO-PSL Teresą Piotrowską, która „była nieporadna”.

Witek jest jeszcze wymieniana wśród kandydatów na rzecznika klubu PiS (w przeszłości była rzecznikiem rządu PiS).

Nowym ministrem edukacji narodowej „na 99 proc.” zostanie Dariusz Piontkowski, aktualnie zastępca przewodniczącego sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Z kolei funkcję szefa komisji weryfikacyjnej i stanowisko wiceministra sprawiedliwości ma objąć Sebastian Kaleta, wiceszef komisji i bliski współpracownik Patryka Jakiego.

W przypadku wiceministra Tobiszowskiego wśród potencjalnych następców wymieniana się posła Grzegorza Matusiaka i senatora Adama Gawędę – podał branżowy portal wnp.pl.

Z rządu na pewno odejdzie także minister finansów Teresa Czerwińska. Jak ustaliła Agencja Informacyjna Polska Press na czele tego resortu ma stanąć osoba z nadania politycznego, a nie ktoś z zewnątrz. Nie będzie to raczej wiceminister tego resortu Leszek Skiba. Według informacji „Rzeczpospolitej” potencjalnym kandydatem jest Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Już kilka miesięcy temu media informowały, że Czerwińska nie zgadza się na nadwyrężanie budżetu państwa, a musi się to stać, by zrealizować obietnice wyborcze (np. 500 plus na pierwsze dziecko).

 

Jakub Oworuszko AIP

COMMENTS