6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Rekompensaty za podwyżki prądu będą dotyczyły osób fizycznych, które miesięcznie zarabiają maksymalnie około 7 tysięcy złotych brutto

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w TVP 1, że rekompensaty za podwyżki prądu będą dotyczyły osób fizycznych. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Aktywów Państwowych zakończyło prace nad projektem ustawy, która ma regulować wypłaty.

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, który dotarł do założeń ustawy, o rekompensatę będą mogą starać się osoby z pierwszego progu podatkowego, czyli te, które miesięcznie zarabiają maksymalnie około 7 tysięcy złotych brutto. Próg finansowy nie dotyczy całego gospodarstwa domowego, tylko osoby, która podpisała umowę ze sprzedawcą prądu.

„Celem rządu było – jak mówił w TVP1 Piotr Müller – aby rekompensaty dotarły do osób najbardziej ich potrzebujących”. Minister Müller przypomniał, że rząd obiecywał rekompensaty konsumentom, czyli osobom prywatnym. „Sektor przedsiębiorców to jest zupełnie inny obszar” – podkreślił Piotr Müller. Rzecznik rządu zaznaczył, że każda decyzja rządu niesie za sobą konsekwencję finansowe. „W tym przypadku zdecydowaliśmy, że priorytetem będzie pomoc osobom fizycznym” – dodał.

Piotr Müller przypomniał, że podwyżki cen energii są związane między innymi ze zobowiązaniami klimatycznymi, jakie nakłada na Polskę Unia Europejska. „Ceny energii rosną – tłumaczył Piotr Müller – nie tylko z powodów rynkowych, ale także z powodu regulacji przyjmowanych na poziomi unijnym”. „Premier Mateusz Morawiecki właśnie z tego powodu w grudniu nie zgodził się podpisać w ciemno deklaracji dotyczących neutralności klimatycznej” – przypomniał minister Müller. Polski rząd oczekuje na duże środki z funduszu transformacji energetycznej. „Negocjacje w tej sprawie trwają” – powiedział gość TVP 1.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ustawa zakłada, że by dostać rekompensatę należy do końca 2020 roku złożyć wniosek u dostawcy energii. Wysokość rekompensaty ma zależeć od zużycia prądu w 2020 roku. Projekt przewiduje cztery stawki rekompensat, które sięgają od 34 do 306 złotych. Według wyliczeń Ministerstwa Aktywów Państwowych „prawo do rekompensat będzie przysługiwało 15 milionom gospodarstw domowych, co oznacza, że w kieszeniach Polaków pozostanie około 2,4 miliarda złotych”.

Infromacyjna Agencja Radiowa (IAR)TVP 1/Dziennik Gazeta Prawna/mk/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520