HomePOLSKAPILNE

Rekompensaty dla mediów publicznych… Czy to tylko polski wymysł?

Rekompensaty dla mediów publicznych… Czy to tylko polski wymysł?

Prezydencki minister Andrzej Dera podkreśla, że rekompensaty dla mediów publicznych to mechanizm stosowany w innych krajach. Na podpis prezydenta oczekuje nowelizacja ustaw o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej. Przepisy przegłosowane w ubiegłym tygodniu przez Sejm zakładają przyznanie prawie 2 miliardów złotych dla TVP i Polskiego Radia w ramach rekompensaty za straty abonamentowe.

Andrzej Dera powiedział, że ostateczna decyzja należy do prezydenta. Wyjaśniał jednak, że mechanizm bilansowania strat abonamentowych nie jest wyłącznie polskim rozwiązaniem. “Polska tutaj niczym się nie wyróżnia, nawet można powiedzieć, że jeśli chodzi o wysokość tych rekompensat ma jedne z niższych w Europie. Zatem nie ma powodów do tego, żeby w tym momencie telewizja publiczna nie dostała tej rekompensaty” – oświadczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezydencki minister ocenił, że opozycja stosuje “PR-owy zabieg”, łącząc kwestię rekompensat dla mediów publicznych z przekazaniem dodatkowych środków na onkologię. “Polityka nie powinna być polityką brudną. Proszę zwrócić uwagę, że jest przygotowany projekt, cała strategia onkologiczna. Są zwiększone środki na leczenie chorych. Nie wolno jednego z drugim łączyć. Natomiast ten zabieg ma wyraz takiej brutalności, w wymiarze politycznym, coś, co nie powinno mieć miejsca” – powiedział Andrzej Dera.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w tym roku na świadczenia w zakresie onkologii zostanie przeznaczonych ponad 11 miliardów złotych. Jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, to o 3 miliardy więcej niż w 2015 roku.
Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020-2030, wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Został on zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros & Paulina Kurek/dyd

COMMENTS