HomePOLSKAPILNE

Rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej. Będziesz musiał złożyć wniosek do firmy, od której kupujesz się prąd

Rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej. Będziesz musiał złożyć wniosek do firmy, od której kupujesz się prąd

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin spodziewa się, że projekt ustawy o rekompensatach za wzrost cen energii zostanie w najbliższym czasie skierowany do zatwierdzenia przez Radę Ministrów, a potem przez parlament.

Dokument jest w konsultacjach międzyresortowych. “Tak, jak było zapowiadane, polskie rodziny dostaną rekompensatę za tę niewielką, ale jednak, podwyżkę cen energii elektrycznej” – dodał.
Wicepremier Sasin wyjaśnił, że po to, by ją dostać trzeba będzie złożyć wniosek do firmy, od której kupuje się prąd. “Nadpłata w stosunku do cen z roku poprzedniego zostanie zaliczona na poczet pierwszego rachunku w 2021 roku” – uzupełnił.

W opublikowanej dziś w ocenie skutków regulacji projektu ustawy o rekompensatach za podwyżki cen prądu napisano, że rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej będzie uzależniona od jej zużycia w 2020 roku.

Wyniesie od 34,08 zł do 306,75 złotych. “Ponadto w celu wyeliminowania sytuacji, w której dofinansowanie otrzymają zamożni odbiorcy końcowi, rekompensata nie będzie przysługiwała odbiorcy końcowemu, którego dochodów 2019 roku przekroczy 85 528 złotych” – dodano.

W ocenie skutków regulacji, napisano, że objęte prawem do rekompensaty może być ponad 15 milionów gospodarstw domowych.

IAR K.P. /kj

COMMENTS