HomePOLSKA

Refundowane szczepienia przeciwko pneumokokom od 1. stycznia 2017

Refundowane szczepienia przeciwko pneumokokom od 1. stycznia 2017

Od pierwszego stycznia 2017 r.szczepionki przeciwko pneumokokom będą obowiązkowe. Zostaną sfinansowane z budżetu ministra zdrowia.

 

Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia, poinformowała w piątek Agencję Informacyjną Polska Press, że od 1 stycznia 2017 r. będą obowiązkowe szczepienia ochronne przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae, które obejmuje dzieci i młodzież od 2 miesiąca do ukończenia 19. roku życia. Dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r.

– Obowiązkowe szczepienia ochronne (więc od 1 stycznia 2017 również szczepienia przeciwko pneumokokom) są finansowane z budżetu ministra zdrowia – dodała.

W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, szef NIL Maciej Hamankiewicz tłumaczył, że szczepienia przeciw pneumokokom są zalecane osobom, które mają problemy z układem oddechowym. – Nie wyobrażam sobie matki, która nie zaszczepi dziecka przeciwko pneumokokom – powiedział. – Proszę sobie wyobrazić, że do domu wraca dziecko ze szkoły, zjada obiad i robi sobie drzemkę. Potem mówi matce, że boli je głowa. Za godzinę ma gorączkę sięgającą 38 stopni Celsjusza, a po przyjeździe do szpitala jest umierające. Tempo rozwoju choroby jest tak gwałtowne, że przekracza możliwości reakcji lekarzy i często – mimo najusilniejszych starań i wysiłków medycznych – dziecka nie udaje się uratować. Są to niepotrzebne tragedie. Da się temu zapobiec – dodał.

Martyna Chmielewska AIP, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS