15.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Reakcja PiS na propozycje prezydenta Dudy: „Rozwiązania nie są w pełni satysfakcjonujące”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że zaproponowane przez prezydenta rozwiązania prawne dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa nie są w pełni satysfakcjonujące. Gość telewizyjnych „Wiadomości” wyraził obawę, że częściowa zmiana KRS-u może się skończyć tym, że Rada będzie „ciałem niewystarczająco sprawnym”.

Zaproponowane przez prezydenta rozwiązanie „jeden poseł – jeden głos” w głosowaniu w wyborach członków KRS Ryszard Terlecki nazwał „pomysłem dyskusyjnym”. Przypomniał, że większość, którą Prawo i Sprawiedliwość ma w parlamencie, wynika ze wskazania wyborców. Jak powiedział, „ta większość, która wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za rząd, ma też naturalny wpływ na to, co wychodzi z Parlamentu”. Wobec tego, zdaniem Ryszarda Terleckiego, Prawo i Sprawiedliwość powinno mieć też decydujący wpływ na kształt tej reformy, a tym przypadku konkretnie na kształt Krajowej Rady Sądownictwa.
Ryszard Terlecki ocenił, że proponowane przez prezydenta rozwiązanie „oznacza podział parytetowy”. Zwracając uwagę na wiążące się z tym trudności, wskazał kwestię liczby kandydatów na sędziego KRS. Przypomniał, że może ich być bardzo wielu, bo prezydent przewidział „rozmaite możliwości ich zgłaszania”, także przez obywateli.
„Może się okazać, że kandydatów będzie pięćdziesięciu, może stu, a może dwa tysiące. Wtedy nie będzie łatwo dokonać wyboru tej piętnastki” – mówił przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.
Ryszard Terlecki reprezentował Prawo i Sprawiedliwość podczas popołudniowych konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z klubami parlamentarnymi w sprawie propozycji zmiany w Konstytucji. Przedmiotem rozmów były zapisy dotyczące Krajowej Radzie Sądownictwa, które umożliwiałyby nominację członków KRS przez prezydenta w sytuacji, gdy Sejm nie byłby w stanie ich wybrać.
Z prezydenckiego zaproszenie nie skorzystała Platforma Obywatelska. Natomiast lider Nowoczesnej Ryszard Petru od razu zadeklarował, że nie poprze zaproponowanej przez prezydenta zmiany w konstytucji. Zmiana ta miała umożliwić wprowadzenie przepisu, że jeśli Sejm nie wybrałby członków KRS w wyznaczonym terminie, tj. dwóch miesięcy, wyboru uzupełniającego dokonywałby prezydent.
Wobec tego, prezydent zaproponował inne rozwiązanie. Andrzej Duda chce, by w przypadku pata, gdy nie uda się wybrać w Sejmie sędziów Krajowej Radzie Sądownictwa większością 3/5 głosów, każdy poseł miałby jeden głos. „To by powodowało multipartyjny wybór członków KRS” – wyjaśniał prezydent.
Prezydent przedstawił dziś opinii publicznej dwa projekty ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości – ustawę o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przepisy zostały opracowane po zawetowaniu pod koniec lipca ustaw przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/wcześn./jl/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520