HomeTechnologie

RAV4 – auto, które rozpoczęło nową erę SUV-ów

RAV4  – auto, które rozpoczęło nową erę SUV-ów

Toyota konsekwentnie upiera się, że to co robi z kolejnymi swoimi modelami to „zaledwie” kuracje odświeżające, a nie zupełnie ich nowe generacje. Po Yarisie i Avensisie ten sam zabieg spotkał także RAV4. Przypomnijmy, że jest to samochód, który 23 lata temu stworzył segment kompaktowych SUV-ów. Od tamtego czasu Toyota RAV4 ma już licznych naśladowców, ale i tak obecnie w Polsce jest to najpopularniejsze tego typu auto.

Kompaktowe SUV-y z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku europejskim. Kierowcy wybierają je dlatego, że mają podwyższone nadwozia, a jednocześnie zapewniają przynajmniej ten sam poziom komfortu, jaki znajdziemy w podobnej wielkości samochodach osobowych. Dla bardziej wybrednych tej wielkości SUV-y oferują także napęd przenoszony na wszystkie koła.

Nowa czy odnowiona?

Toyota RAV4 otrzymała nowy, bardziej elegancki i nowoczesny wygląd oraz zmodernizowane wnętrze. Dostała również nowe jednostki napędowe. Ponadto zastosowano w tym modelu najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa. W jej najnowszej wersji debiutował nowy silnik wysokoprężny. Zmodernizowano także znaną już w tym modelu jednostkę benzynową. Nie należy zapominać, że RAV4 jest już oferowany także z napędem hybrydowym. Tego typu napę mieszany ma najwyższą moc w całej gamie napędów proponowanych do tego modelu.

Odświeżona RAV4 jest dostepna w czterech wersjach wyposażenia, z trzema pakietami dodatkowymi. W wyposażeniu tych samochodów znajdziemy m.in. klimatyzację, kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 4,2 cala umieszczony między zegarami, system audio z USB i Bluetooth, wielofunkcyjną kierownicę, elektryczne szyby i lusterka, światła LED z tyłu oraz do jazdy dziennej, a także liczne systemy bezpieczeństwa, w tym system stabilizacji toru jazdy, wspomaganie pokonywania podjazdu i zjazdu ze wzniesienia, a także siedem poduszek gazowych.

Więcej mocy

Nowy turbodiesel ma 2 litry pojemności i moc 143 KM (320 Nm). Jednostka ta współpracująca z systemem Start/Stop została opracowana we współpracy z BMW. Sześciostopniowa manualna skrzynia biegów przenosi napę na oś przednią. Znan już z tego modelu silnik benzynowy 2,0 l o mocy 152 KM (195 Nm) został zmodernizowany. Jen motor jest także dostępny z systemem Start/Stop oraz napędem 4 x 4. Kiedy Toyota RAV4 debiutowała na rynku europejskim w roku 1994 był to jedyny samochód terenowy o kompaktowych rozmiarach i samonośnym nadwoziu. Dziś RAV4 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli na bardzo konkurencyjnym runku SUV-ów. Teraz w związku ze zbliżającym się końcem roku RAV4, podobnie zresztą, jak i inne Toyoty można kupić po znacznie niższych cenach.

aip, Fot. Toyota

COMMENTS