HomePOLSKAWarmińsko-Mazurskie

Ratownicy medyczni na motocyklach

Ratownicy medyczni na motocyklach

Na razie jeżdżą w dwóch województwach, ale wkrótce ma się to zmienić. Ratownicy na motocyklach, bo o nich mowa, według zapowiedzi ministerstwa zdrowia od 2020 roku staną się częścią państwowego systemu ratownictwa w Polsce. I tak jak dziś zespoły medyczne tak i oni będą nieść pomoc potrzebującym.

Obecnie korzystanie z motocykla ratunkowego nie jest łatwe, bo motocykl nie jest zakontraktowany w NFZ. A to oznacza, że jego interwencje nie są finansowane ze środków funduszu. Dlatego jeżdżą tylko tam, gdzie finansuje je np. województwo albo prywatni sponsorzy. Od 2020 roku to się jednak zmieni. A wszystko za sprawą nowej ustawy o ratownictwie medycznym – mówi Milena Kruszewska z Ministerstwa Zdrowia. ” Faktycznie projekt, który jest obecnie konsultowany zakłada, że od 2020 roku obok podstawowych trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego na ulice od maja do września na motocyklach wyjadą ratownicy medyczni. To szczególnie ważne w dużych skupiskach ludzi i w godzinach szczytu w dużych miastach” – powiedziała Milena Kruszewska z Ministerstwa Zdrowia. Według założeń ratownicy mają działać samodzielnie lub jako wsparcie zespołu medycznego. Żeby było bezpiecznie ratownicy w tym zakresie będą odpowiednio szkoleni.
Każdy motocykl będzie wyposażony podobnie do ambulansu. W ratowniczych torbach znajdą się m.in.: defibrylator, respirator, zestaw leków, opatrunki, ciśnieniomierz, glukometr, pulsoksymetr, wkłucia doszpikowe, butla tlenowa oraz zestaw unieruchomień i kołnierzy usztywniających. Jest też sprzęt reanimacyjny do ratowania dzieci. Na razie tego typu rozwiązanie sprawdza się doskonale w dwóch województwach – zapewniła rzeczniczka MZ.
W województwie warmińsko mazurskim i pomorskim. W Gdańsku motocykle od czerwca do końca sierpnia przejechały 5000 kilometrów i brały udział w 466 interwencjach.

IAR/Ksenia Maćczak, Fot. Twitter.com

COMMENTS