Raport: Zacieranie się granic pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym dotyczy 80 procent Polaków

Raport: Zacieranie się granic pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym dotyczy 80 procent Polaków

Integracja życia zawodowego z prywatnym dotyczy już połowy Polaków – wynika z najnowszego raportu Gumtree “Aktywni + Praca w życiu, życie w pracy”. “Zacieranie się granic pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym zauważa zaś blisko 80 procent pracujących Polaków’ – podkreśla autorka raportu Katarzyna Merska. Jak wyjaśnia, znaczący wpływ na integrację pracy z prywatnością maja internet, urządzenia mobilne i nowe formy komunikacji. Ułatwiają one pracownikom załatwianie spraw prywatnych w pracy, a pracodawcom kontakt z zespołem “po godzinach”.

Prawie 70 procent Polaków stwierdziło, że praca jest dla nich nie mniej ważna niż życie prywatne czy rodzinne i pozytywnie oceniło zjawisko work-life integration. “Zjawisko łączenia pracy z życiem prywatnym jest nie lada wyzwaniem dla pracodawców” – mówi IAR Jakub Gontarek – specjalista do spraw rynku pracy z Konfederacji Lewiatan. Podkreśla, że pracowników brakuje i pracodawca może konkurować już nie tylko wysokimi wynagrodzeniami ale też umożliwianiem pracy zdalnej, w elastycznym wymiarze czasu z jednoczesnym poczuciem stabilności i możliwością rozwoju pracowników.

Psycholog Nina Andersz z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że nie w każdym zawodzie można łączyć życie zawodowe z prywatnym. Poza tym nie każdemu to odpowiada, gdyż nie wszyscy jeszcze podchodzą z ufnością do elastycznych form pracy. “Obawiają się z jednej strony wdarcia się pracy do zycia prywatnego a z drugiej, że życie prywatne w pracy nie będzie mile widziane. Podział na pracę i dom daje im większe poczucie bezpieczeństwa” – mówi IAR Nina Andersz.

Badanie wykazało, że sztywny podział życia zawodowego i prywatnego jest bardziej ceniony przez starszych pracowników. Najmłodsza grupa czyli pokolenie Z urodzone po 1997 roku najbardziej opowiada się za pracą zdalną. Natomiast Millenialsi czyli osoby urodzone między rokiem 1980 a 1994, częściej niż inne generacje marzą o karierze freelancera. Co trzeci pracodawca uważa, że pokolenie to wysoko ceni możliwość integracji czasu pracy i czasu prywatnego.

Badanie przeprowadzono w kwietniu tego roku na reprezentatywnej grupie tysiąca pracowników i stu pracodawców i osób zajmujących się zatrudnianiem.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0