7.9 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Rakotwórcze boisko w Sosnowcu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rodzice uczniów SP 42 są zaniepokojeni materiałami, z których ma być budowane szkolne boisko. Sanepid uspokaja. Nie ma zagrożenia dla uczniów.

Porozrzucane worki z poliuretanową zawartością, beczki z niebezpiecznym klejem i ogólny bałagan przy remontowanym właśnie boisku Szkoły Podstawowej nr 42 w Sosnowcu. Taki widok raził oczy mieszkańców osiedla Środula i rodziców uczniów. Na filmie, jaki otrzymaliśmy, wyraźnie widać nie tylko worki z gumowym granulatem, które są porozrzucane i podziurawione, ale także przewrócone beczki z substancją służącą do przyklejenia granulatu. Rodzice niepokoją się o zdrowie swoich dzieci. Bo gdy przyjrzeli się etykiecie naklejonej na beczce z klejem, włos zjeżył im się na głowie. Okazało się, że boisko ma być budowane z materiałów, w skład których wchodzą toksyczne substancje.
– Tam jest napisane, że klej, którym robotnicy przykleją ten granulat, może powodować raka – denerwuje się pan Krzysztof, którego córka uczy się w sosnowieckiej SP 42. – I na takim boisku będzie ćwiczyć moje dziecko? Nie zgadzam się na to! – stwierdza
W istocie, na beczkach widać etykiety, a na nich oznaczenia informujące o obecności wewnątrz substancji niebezpiecznej. Może ona powodować: reakcje alergiczne, działa drażniąco na oczy, może powodować uszkodzenie organów wewnętrznych, a nawet – prawdopodobnie – powoduje raka – informuje ostrzeżenie na beczkach. Dlaczego materiały niebezpieczne – takie jak klej, który może powodować raka – są ogólnodostępne, a nie zabezpieczone przed dostępem osób trzecich? – Bałagan zrobili jacyś chuligani. Sprawa jest wyjaśniana. Firma ma posprzątać ten nieporządek – uspokajał nas wtedy Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Jeszcze tego samego dnia, gdy poinformowaliśmy o tym miasto, bałagan rzeczywiście został posprzątany. A beczki zniknęły. Urzędnicy mieli też uczulić pracowników szkoły i firmy, która ma zająć się remontem boiska, aby ktoś pilnował pozostawionych tam materiałów. – Ale czy taka rakotwórcza substancja powinna być użyta do budowy boiska dla dzieci? – pytają rodzice. Wysłaliśmy zdjęcie etykiety kleju wraz z zapytaniem do sanepidu. Zdaniem ekspertów, rodzice nie powinni mieć obaw. Sam fakt klasyfikowania danej mieszaniny jako rakotwórczej nie wyklucza jej stosowania w przypadku budowy boiska. Bowiem ostrzeżenie nie dotyczy otwartych przestrzeni. – Wspomniane ograniczenia sprzedaży produktów zawierających dizocyjanian difenylometanu wymuszają konieczność stosowania mieszaniny w pomieszczeniach właściwie wentylowanych – wyjaśnia Arleta Mrugała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
– Szkodliwość produktu zależy między innymi od warunków jego stosowania oraz specyfikacji przedstawionej przez producenta. Spełnienie wszystkich warunków wskazywanych przez producenta powinno gwarantować bezpieczeństwo osób mających kontakt z produktem. Tego rodzaju informacje można jednak uzyskać po analizie dokumentacji, będącej integralną częścią kontroli prawidłowości stosowania substancji i mieszanin chemicznych – zaznacza. Remont boiska przy SP42 to jedna z trzech takich inwestycji w Sosnowcu. Potrwa do końca października. Inwestycja na trzech boiskach kosztuje w sumie 389 tys. zł.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520