9.4 C
piątek, 19 kwietnia, 2024

Rajd Dakar – Sonik 8., Przygoński 9. na trzecim etapie

Rafał Sonik zajął ósme miejsce na trzecim etapie Rajdu Dakar w rywalizacji kierowców quadów. Zawodnicy mieli do pokonania 501 km z Pisco do San Juan de Marcona w Peru. Sonik stracił 41 minut i 22 sekundy do zwycięzcy – Ignacio Casalego. Chilijczyk wyprzedził Peruwiańczyka Alexisa Hernandeza oraz Rosjanina Siergieja Karjakina.

Drugi z Polaków Kamil Wiśniewski dojechał do mety na 17. pozycji. W klasyfikacji generalnej Ignacio Casale ma już 32 minuty przewagi nad Karjakinem. Na trzecim miejscu pozostał Argentyńczyk Pablo Copetti. Sonik jest na siódmej pozycji, a Wiśniewski – na 23.
Wśród kierowców samochodów dziewiąte miejsce zajął Jakub Przygoński, jadący z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem. Wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah, który wyprzedził Francuza Stephane’a Peterhansela oraz Hiszpana Carlosa Sainza. Holender Peter van Merksteijn, jadący z pilotem Maciejem Martonem, zajął 20. miejsce, a Litwin Benediktas Vanagas, z pilotem Sebastianem Rozwadowskim, uplasował się na 27. pozycji. Peterhansel został nowym liderem. Na drugą lokatę spadł Francuz Cyril Despres, a na trzecią awansował Al-Attiyah. Przygoński jest na 12. pozycji, van Merksteijn i Marton zajmują 17. miejsce, a Vanagas i Rozwadowski są na 38. lokacie.
W rywalizacji motocyklistów najlepszy na etapie był Sam Sunderland, który został nowym liderem rajdu. Brytyjczyk o ponad trzy minuty wyprzedził Argentyńczyka Kevina Benavidesa oraz Australijczyka Toby’ego Price’a. Najlepszy z Polaków Maciej Giemza zajął 33. miejsce. Paweł Stasiaczek był 68., a Maciej Berdysz 86. W klasyfikacji generalnej Sunderland wyprzedza Benavidesa oraz Chilijczyka Pablo Quintanillę. Maciej Giemza jest 32., Paweł Stasiaczek 63., a Maciej Berdysz 73.
Na trzecim miejscu w rywalizacji czterokołowych pojazdów w kategorii SXS uplasował się Francuz Claude Fournier, jadący z pilotem Szymonem Gospodarczykiem. Wygrał Peruwiańczyk Juan Carlos Uribe Ramos. Drugie miejsce zajął Francuz Patrice Garrouste. W klasyfikacji generalnej prowadzi Uribe Ramos, przed Garroustem i Fournierem.
W rywalizacji ciężarówek trzeci etap wygrał Argentyńczyk Federico Villagra. Podium uzupełnili Rosjanie – Eduard Nikołajew i Ajrat Mardiejew. Nikołajew jest liderem klasyfikacji generalnej.
We wtorek odbędzie się czwarty etap – 444 km ze startem i metą w San Juan de Marcona.