12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Radovan Karadżić winny zbrodni przeciwko ludzkości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trybunał ONZ w Hadze do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii uznał, że Radovan Karadżić dopuścił się zbrodni przeciwko ludzkości, które obejmowały morderstwa i prześladowania. Jest także winny zbrodni wojennych w czasie oblężenia Sarajewa.
Zgodnie z werdyktem, Karadżić ponosi osobistą odpowiedzialność za 3 – letnie oblężenie Sarajewa, gdy zginęło tysiące osób. Sędzia O-Gon Kwon stwierdził podczas odczytywania wyroku, że bez bezpośredniego wsparcia ze strony Karadżicia, niemożliwe byłoby oblężenie miasta . Został skazany na 40 lat więzienia.
Sędziowie uznali natomiast, że nie ma wystarczających dowodów na jeden z dwóch zarzutów o ludobójstwo. W werdykcie stwierdzono, że siły bośniackich Serbów dopuściły się wielu zbrodni przeciwko bośniackim muzułmanom i bośniackim Chorwatom w czasie wojny trwającej od 1992 do 1995 roku, ale nie można ich kwalifikować jako ludobójstwo.
Oskarżyciele w trakcie procesu przekonywali, że były przywódca bośniackich Serbów odegrał kluczową rolę w przeprowadzaniu czystek etnicznych mających na celu wyeliminowanie ludności nieserbskiej z terytoriów Bośni i Hercegowiny. Według oskarżenia miał być winny między innymi masakry w Srebrenicy, gdzie zamordowano blisko 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, oraz kilkuletnie oblężenie Sarajewa, w którym zginęło prawie 10 tysięcy osób. Karadżić nie przyznawał się do winy. Prokuratura domagała się dla niego kary dożywotniego więzienia.
Radovan Karadżić, mający obecnie 71 lat, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku, po 13 latach ukrywania się.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Reuter/wcz./vey/nyg

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520