1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Radomscy milionerzy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z roku na rok przybywa osób, które osiągają milionowe dochody wykazywane w zeznaniach podatkowych składanych w urzędach skarbowych. Najwięcej ich mieszka w Radomiu i Grójcu.

Z danych uzyskanych w Izbie Skarbowej w Warszawie wynika, że w regionie radomskim przybywa milionerów, choć nie ma osób osiągających niebotyczne światowe poziomy. Co roku rekordzista z regionu radomskiego ma około 18 milionów rocznego dochodu, a osób wykazujących kilkunastomilionowymi dochód jest zazwyczaj kilku. W zeznaniach za ubiegły rok rekordzista z regionu miał niespełna 18 milionów złotych dochodu, z powiatu grójeckiego 7 milionów 764 tysięcy złotych, z powiatu zwoleńskiego 5 milionów 652 tysiące złotych, z powiatu lipskiego 4 miliony 982 tysiące złotych, z powiatu szydłowieckiego 4 miliony 262 tysiące złotych, z powiatu kozienickiego 3 miliony 234 tysiące złotych, powiatu przysuskiego 2 miliony 248 tysięcy złotych, powiatu białobrzeskiego 1,8 mln zł.

W porównaniu z ubiegłym rokiem w niemal wszystkich powiatach regionu radomskiego pojawili się nowi podatnicy, którzy osiągnęli właśnie pułap miliona złotych. W zeznaniach za rok 2013 w regionie radomskim było 159 milionerów, a w zeznaniach za 2014 rok 202. W zeznaniach za 2015 rok przybyło w sumie 25 milionerów. Liczba takich osób wzrosła w Radomiu i powiecie radomski o 14 osób, o sześć w powiecie grójeckim i powiecie zwoleńskim. Liczba osób osiągających takie dochody zmniejszyła się za to o trzy osoby w powiecie szydłowieckim oraz o jedną w powiecie białobrzeskim.

Nie oznacza to oczywiście, że ktoś z tych podatników zaliczył gorszy rok. Być może chodzi o osoby, które zwyczajnie zarejestrowały działalność w innym mieście i rozliczają się w innym niż dotychczas urzędzie skarbowym. Dochody wykazywane w zeznaniach podatkowych nie mówią wszystkiego skali bogactwa w poszczególnych regionach. Można bowiem wyobrazić sobie przedsiębiorcę, albo posiadacza akcji spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, który w ciągu roku nie pozbywał się, ani nie kupował akcji, nie pełnił też żadnej funkcji w swojej firmie, nie pobierał więc pensji, nie brał też w tym roku dywidendy. Dla urzędu skarbowego taka osoba osiągnęła zerowy dochód, choć mówimy o kimś kogo stan posiadania jest wart miliony, czy nawet miliardy złotych. Z zestawienia tygodnika „Wprost” wynika, że najbogatszą osobą związaną niegdyś z regionem jest Zygmunt Solorz – Żak (jego majątek wyceniono na 9,9 miliarda złotych). Jego bliski współpracownik, mieszkający w Radomiu Heronim Ruta ma – według rankingu – majątek o wartości 1 miliarda 180 milionów złotych.

Z regionem związana jest też rodzina Likusów, która niegdyś kupiła od skarbu państwa radomskie przedsiębiorstwo Polski Tytoń. Jej majątek oszacowano na 870 tysięcy złotych. Na 794 tysięcy złotych wyceniono majątek rodziny Komorowskich, która przed laty przejęła firmę Bakoma Bis pod Kozienicami. Ze statystyk Izby Skarbowej w Warszawie wynika, że z roku na rok w regionie przybywa milionerów, czyli osób, które za poprzedni rok osiągnęły co najmniej milionowy dochód. Mylą się więc wszyscy ci, którzy twierdzą, że od lat mamy stagnację w gospodarce. W zeznaniach za rok 2013 we wszystkich urzędach skarbowych w regionie radomskim w 159 zeznaniach podatkowych PIT wykazano dochód większy niż 1 milion złotych. W zeznaniach za 2015 rok takich osób było już 227.

Pracownicy urzędów skarbowych zastrzegają jednak, że milionerów może być więcej. Nie wszystkie zeznania podatkowe zostały bowiem wprowadzone do systemu informatycznego, a w niektórych przypadkach mogą być prowadzone jeszcze postępowania wyjaśniające lub dokonywane korekty. Jak co roku najwięcej osób osiągających milionowe dochody mieszka w Radomiu i powiecie radomskim. W dwóch radomskich urzędach skarbowych złożono bowiem aż 144 zeznania podatkowe z dochodem co najmniej milionowym. Rekordzista rozliczający się w I Urzędzie Skarbowym, który obsługuje północną część miasta i niektóre gminy powiatu radomskiego wykazał dochód w wysokości 17 milionów 836 tysięcy 992 złotych. Jest to osoba rozliczająca się na formularzu PIT – 36L, czyli dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podobne rekordowe dochody w wysokości około 18 milionów złotych rejestrowano w tym urzędzie przez szereg poprzednich lat. Urzędy skarbowe strzegą informacji o podatnikach, ale nieoficjalnie wiadomo, że rekordowe dochody w kolejnych latach dotyczą… tej samej osoby.

Z danych Izby Skarbowej wynika również, że drugim obszarem regionu radomskiego, gdzie nie brakuje ludzi zamożnych i osiągających wysokie dochody jest powiat grójecki. W Urzędzie Skarbowym w Grójcu doliczono się 35 milionerów. W Urzędzie Skarbowym w Kozienicach, który obsługuje powiat kozienicki było ich 15, w Urzędzie Skarbowym w Zwoleniu – 14, Urzędzie Skarbowym w Lipsku – 7, Urzędzie Skarbowym w Szydłowcu – sześciu, a w Urzędach Skarbowych w Przysusze i Białobrzegach – po trzech. Zdecydowana większość podatników osiągających milionowe dochody rozlicza się na formularzach PIT – 36L. Są to więc osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Do rzadkości należą osoby osiągające taki dochód (choć są też i takie), które rozliczały się na przykład formularzem PiT – 37. W tym przypadku chodzi o ludzi, którzy osiągnęli dochody z tytułu umowy o pracę, pobierania renty, albo emerytury. Milionowy dochód w przypadku takich osób nie robi dużego wrażenia, ale kto z nas nie chciałby zarabiać miesięcznie ponad 80 tysięcy złotych, albo brać co miesiąc taką emeryturę?

Region na tle Polski

W ilości osób osiągających milionowe dochody daleko nam jeszcze do Warszawy, gdzie co roku jest co najmniej 3 tysiące milionerów. Niema jeszcze danych statystycznych pokazujących liczbę milionerów w poszczególnych miastach i województwach za rok 2015. W Izbie Skarbowej w Warszawie jako pierwsi uzyskaliśmy dane na temat osób osiągających ponadprzeciętne dochody za ubiegły rok. Możemy jednak posłużyć się danymi z poprzedniego roku, aby pokazać skalę bogactwa w regionie radomskim na tle kraju. W zeznaniach ubiegłorocznych obejmujących liczbę milionerów w rozliczeniach za rok 2014 w Warszawie było 4278 takich zeznań. W Poznaniu doliczono się 1692 milionerów, w Krakowie 1486. Największy wzrost procentowy w zestawieniach „rok do roku dotyczył Kielc, gdzie liczba milionerów wzrosła o 30 procent. W całym kraju liczba osób osiągających dochód w wysokości co najmniej miliona złotych wyniosła niespełna 16 tysięcy.

TS/Janusz Petz (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520