9.6 C
Chicago
sobota, 27 lutego, 2021

Radom ma być stolicą. Podział Mazowsza w połowie przyszłego roku

Popularne

Radom ma zostać nową stolicą województwa mazowieckiego. Takie właśnie informacje przekazał Marek Suski, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, w piątkowej rozmowie w radiu RMF FM. Do podziału Mazowsza ma dojść w połowie przyszłego roku.

 

Marek Suski był gościem poranka w RMF FM podczas piątkowej rozmowy z Robertem Mazurkiem. Poruszony został w niej między innymi temat podziału województwa mazowieckiego. Chodzi o wydzielenie Warszawy z Mazowsza, a co za tym idzie przeniesienie stolicy do innego miasta. Wiceszef Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego partia jest zdeterminowana, aby wprowadzić zmiany w życie, zaś stolica nowego województwa mazowieckiego ma znaleźć się w największym mieście na Mazowszu. – Myślę, że gdzieś połowa roku to byłby dobry termin. Największym miastem po Warszawie jest Radom – – stwierdził poseł odpowiedzialny za projekt przepisów.

Marek Suski nie podał jednak konkretnej daty zakończenia prac nad projektem. Tłumaczył to tym, że wciąż dopracowywane są różne kwestie, na przykład te dotyczące podziału majątku Mazowsza. – To jest dość skomplikowana kwestia, na przykład z Kolejami Mazowieckimi, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki. Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić – mówił Marek Suski w porannym programie RMF FM.

Utworzenie nowych województw oznacza też nowe wybory. Jak podkreślał wiceszef Prawa i Sprawiedliwości, odbędą się one wyłącznie do sejmików wojewódzkich, a więc prezydent, Rada Warszawy czy dzielnic zostałyby w obecnym składzie.

Przeciwni planowanym zmianą są między innymi radni sejmiku wojewódzkiego. Ich zdaniem skutki takiego rozwiązania byłyby opłakane, a nowo powstałe województwo odczułoby to szczególnie dotkliwie. – PiS chce rozbioru najdynamiczniej rozwijającego się regionu w tej części Europy. Robi to bez pytania mieszkańców o zdanie, bez konsultacji społecznych, bez referendum. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby dzielić województwo – ani ekonomicznych, ani społecznych. Jest to manipulowanie granicami regionu z powodów politycznych. Pomysł jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny. Nowo powstałe województwo nie dość, że byłoby biedne, to i całkowicie zależne od władzy centralnej – mówił jeszcze w sierpniu Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Obecny podział administracyjny Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 roku. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Red. Patryk Samborski PolskaPress AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane