HomePodkarpackie

Radni z Łańcuta zmienili nazwę osiedla. Jan Paweł II już nie jest patronem. Kościół oburzony

Radni z Łańcuta zmienili nazwę osiedla. Jan Paweł II już nie jest patronem. Kościół oburzony

Już nie Jana Pawła II, a Księże Górki – taką nazwę będzie nosiło jedno z osiedli w Łańcucie. Radni zmienili nazwę, co bardzo nie spodobało się lokalnym duchownym.

Uchwała, która wywołała poruszenie w całym Łańcucie zapadła na sesji rady 6 listopada i dotyczyła jednego z najprężniej rozwijających się osiedli. Znajdują się tam zarówno stare bloki spółdzielni mieszkaniowej, jak i te nowopowstałe oraz szeregówki. Szacuje się, że niedługo będzie tam mieszkać nawet 2 tys. ludzi. Za przyjęciem uchwały dotyczącej zmiany nazwy tego osiedla było 11 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, jeden był przeciw.

 

Jan Paweł II już nie jest patronem osiedla

 

Tym samym patronem łańcuckiego osiedla przestał być Jan Paweł II. Radni przyjęli nazwę Księże Górki. To wywołało niezadowolenie wśród niektórych mieszkańców i lokalnych duchownych. Na stronie internetowej parafii pw. św. Stanisława Biskupa w zakładce z niedzielnymi ogłoszeniami można przeczytać, że decyzja obecnej rady jest co najmniej niezrozumiała.

 

Przypominamy, że poprzednia Rada przeprowadziła szerokie konsultacje w tym zakresie i umotywowała swą decyzję. Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście, żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II, bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć podjętą decyzję. – czytamy. W ogłoszeniach, które były odczytywane także na mszach św. napisano, że w Łańcucie tradycją jest nazywanie osiedli od nazwy głównych ulic, przebiegających przez to osiedle. I jako przykład padają nazwy osiedli Kardynała Wyszyńskiego, gen. Maczka, gen. Sikorskiego, 3-go Maja, Podwale, Podzwierzyniec, Juliusza Słowackiego.

 

„Każde z tych osiedli nazwę wywodzi od nazwy głównej ulicy, żadnemu nie nadano innej. Jednak Jan Paweł II nie może być patronem osiedla, które powstaje na ziemi należącej ongiś do Kościoła. To dziwne, bardzo dziwne. Tłumaczenie, że przywrócono potoczną i przyjętą już w społeczeństwie nazwę jest nie na miejscu. We współczesną historię Łańcuta wpisała się już nazwa osiedla imieniem Jana Pawła. Decyzja obecnej Rady Miasta jest niezrozumiała” – brzmi treść komunikatu.

 

Radny: nie umniejszamy świętości Jana Pawła II

 

Pytany o motywy zmiany nazwy osiedla przewodniczący Rady Miasta Łańcuta nie kryje zdziwienia, że uchwała wywołała tak wielkie poruszenie. – Naszą intencją absolutnie nie było umniejszenie świętości Jana Pawła II. Przez osiedle biegnie główna ulica, której obecna rada nadała imię Jana Pawła II i ona pozostaje niezmieniona. A przecież w dokumentach podaje się nazwy samych ulic. Nazwę osiedla zmieniliśmy dlatego, żeby nie powielała się z nazwą głównej ulicy – mówi Adam Opałka, przewodniczący rady.

 

Opałka podkreśla, że w Łańcucie jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, a radni juz planują jak uroczyście uczcić rok 2020, który ma być właśnie rokiem Papieża Polaka. Z kolei przyjęta nazwa Księże Górki była od dawna zwyczajowo używana przez wielu mieszkańców. Na patronów pozostałych osiedlowych ulic wybrano osoby zasłużone dla miasta Łańcuta: Stanisława Duhla, Józefa Witka i ks. Ignacego Kozieję.

 

aip

COMMENTS