25 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Rada Warszawy przyjęła projekt uchwały przywracającej 98-proc. bonifikatę. Budżet Warszawy wytrzyma, panie Trzaskowski?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rada Warszawy przyjęła jednogłośnie projekt uchwały przywracającej 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.
Na rozpoczętym o 10.00 posiedzeniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poprosił radnych o powrót do 98-procentowej bonifikaty. Swoją rekomendację uzasadnił wolą „wsłuchiwania się w glos wyborców i warszawiaków”.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę wniesioną przez radnego PiS Dariusza Figurę, ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową – w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Uchwałę poparli jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. Jednak tydzień temu zdominowana przez PO Rada Warszawy, przy sprzeciwie PiS, zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 procent do maksimum 60 procent. Spotkało się to z krytyką i zarzutami o oszustwo wyborcze pod adresem Rafała Trzaskowskiego.

Uwłaszczenie właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych czy lokali użytkowych wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej opłaty, od której samorządy mogą ustalać upusty. Nowe prawo wchodzi w życie 1 stycznia.

 


Burzliwy przebieg sesji Rady Warszawy

Rada Warszawy przyjęła uchwałę przywracającą 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Posiedzenie Rady miało burzliwy przebieg. Radni PiS oskarżali Koalicję Obywatelską i prezydenta Rafała Trzaskowskiego o oszustwo wyborcze i manipulację.

Radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mają większość w Radzie Warszawy, uniemożliwili przeprowadzenie dyskusji w sprawie przywrócenia 98-procentowej bonifikaty. Wniósł o to szef warszawskiej PO Jarosław Szostakowski. W odpowiedzi radni PiS zablokowali mównicę. Ostatecznie wniosek został przyjęty głosami radnych KO. Odbyły się jedynie dwa wystąpienia w imieniu klubów radnych KO i PiS: Jarosława Szostakowskiego i Dariusza Figury. Z wnioskiem przeciwko zamknięciu dyskusji wystąpił radny PiS Sebastian Kaleta.
Głosowanie w sprawie za przywróceniem 98-procentowej bonifikaty było jednomyślne – zagłosowało za nim 59 radnych. Po ogłoszeniu wyników radni PiS skandowali: „Wygraliśmy dla Warszawy!”.
Na początku posiedzenia prezydent Rafał Trzaskowski poprosił o radnych o powrót do 98-procentowej bonifikaty od kosztów przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Swoją rekomendację uzasadnił wolą „wsłuchiwania się w glos wyborców i warszawiaków”.
W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę wniesioną przez radnego PiS Dariusza Figurę, ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową – w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Uchwałę poparli jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. Jednak tydzień temu zdominowana przez PO Rada Warszawy, przy sprzeciwie PiS, zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty z 98 procent do maksimum 60 procent. Spotkało się to z krytyką i zarzutami o oszustwo wyborcze pod adresem Rafała Trzaskowskiego.
Uwłaszczenie właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych czy lokali użytkowych wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej opłaty, od której samorządy mogą ustalać upusty. Nowe prawo wchodzi w życie 1 stycznia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/zbiorcza/pp/dabr

IAR/pp/as/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520