Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu “Emerytura Plus”

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu “Emerytura Plus”

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu “Emerytura Plus” . Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister podkreśliła, że projekt będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zaznaczyła, że do tego dodatkowego świadczenia jest uprawnionych 9 milionów 800 tysięcy emerytów i rencistów.” Wyjaśniła, że z tej trzynastej emerytury w wysokości emerytury minimalnej wynoszącej 1100 złotych brutto a netto 888 złotych 25 groszy, skorzysta liczna grupa uprawnionych emerytów i rencistów niezależnie od tego, jakie otrzymują świadczenie. Będą to osoby, które są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, osoby otrzymujące kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, a także inwalidzi i renciści wojenni.
Premier Morawiecki podkreślił, że ten rok jest pierwszym od 30 lat, kiedy wprowadzane jest potrójne działanie na rzecz emerytów”. Te działania to oprócz świadczenia “Emerytura plus” kwotowa waloryzacja emerytur wynosząca co najmniej 70 złotych miesięcznie i obniżony PIT z 18 na 17 procent. “To pokazuje, że w jednym roku rząd PiS tak potrafi zakumulować środki, by poprawić los emerytów” – zaznaczył premier. Dodał, że rząd w ramach programu gospodarczo-społecznego dba o godne zarobki polskich rodzin. Dzisiaj zaś, jak podkreślił, “chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać , przekazać emerytom pewne dodatkowe środki – Emeryturę Plus dla każdego w tym samym wymiarze”.
Minister Elżbieta Rafalska, której resort opracowywał szczegóły programu dotyczącego trzynastej emerytury wyjaśniła, że aby otrzymać to świadczenie nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Terminy wypłaty będą zaś tożsame z terminami wypłaty innych świadczeń, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc. I tak w związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia – mówiła minister Rafalska. Będą również świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, gdyż są one wypłacane właśnie wtedy. Jeśli świadczenia będą wypłacane kwartalnie trzynasta emerytura wypłacona zostanie na początku lipca.
Minister Rafalska przypomniała, że koszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur wyniesie 10 miliardów 800 milionów złotych.
Pomoc dla emerytów i rencistów w postaci dodatku dla każdego z nich jest jedną z deklaracji, które znalazły się w tzw. Nowej Piątce Prawa i Sprawiedliwości.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska i wczesn./kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0