HomeŚwiat

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła amerykańską rezolucję dot. przedłużenia embarga na broń dla Iranu

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła amerykańską rezolucję dot. przedłużenia embarga na broń dla Iranu

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła zgłoszoną przez Stany Zjednoczone rezolucję przedłużacjącą embargo na sprzedaż broni Iranowi – powiedział w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ocenił, że to “niewybaczalny brak stanowczości w obronie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Embargo dotyczy broni konwencjonalnej i wygasa 18 października. Obowiązuje od 2015 roku, kiedy USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy podpisały z Iranem porozumienie. Jego władze zobowiązały się do ograniczenia swojego potencjału nuklearnego i poddaniu sektora jądrowego międzynarodowej kontroli. W zamian złagdzono sankcje.

 

Według agencji AFP, Stany Zjednoczone wnioskowały o bezterminowe przedłużenie embarga. Za rozwiązaniem głosowały USA i Dominikana, przeciwko opowiedziały się Chiny i Rosja. Przedstawiciele pozostałych 11 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy – wstrzymali się od głosu. Dyplomaci obawiali się, że przyjęcie rezolucji może zagrażać porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Władze tego państwa zapowiadały, że przedłużenie embarga będzie uznaczało koniec umowy i spotka się ze stanowczą reakcją.

IAR

COMMENTS