Rada Bezpieczeństwa ONZ: Krym jest częścią Ukrainy, aneksja Krymu przez Rosję jest nielegalna

Rada Bezpieczeństwa ONZ: Krym jest częścią Ukrainy, aneksja Krymu przez Rosję jest nielegalna

Krym jest częścią Ukrainy, aneksja Krymu przez Rosję jest nielegalna – mówili uczestnicy otwartego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbyło się w Nowym Jorku. Spotkanie zorganizowano na wniosek Stanów Zjednocznych, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Reprezentująca nasz kraj ambasador Joanna Wronecka podkreśliła, że zorganizowane przez Rosję referendum na Krymie nie może stanowić podstawy prawnej do zmiany statusu półwyspu. 
“Rosyjska aneksja Krymu, integralnej części Ukrainy, jest rażącym przykładem łamania prawa międzynarodowego” – powiedziała Joanna Wronecka. Ambasador mówiła także od rażącym naruszaniu praw człowieka przez Rosję na terytorium Krymu. Wiceambasador Rosji przy ONZ Dymitrij Poljanski odrzucił zarzuty. Przekonywał o legalności przyłączenia Krymu do Rosji i zapraszał członków rady Bezpieczeństwa na Krym, by “na własne oczy zobaczyli”, jak wygląda sytuacja na półwyspie.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa zorganizowano we współpracy z Ukrainą. Rząd tego kraju reprezentowała wiceminister spraw zagranicznych Olena Zerkal. W spotkaniu wzięła udział przedstawicielka krymskich Tatarów Ayla Bakkalli.
Rosja zajęła należący do Ukrainy Krym na początku 2014 roku. Aneksja została potępiona przez wielu światowych przywódców. Organizacja Narodów Zjednoczonych nie uznała przyłączenia Krymu do Rosji. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa, mająca być wsparciem integralności terytorialnej Ukrainy, została jednak zawetowana przez Rosję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Krzysztof Andrzej Mróź 1 rok

    Rosja zapobiegła utworzeniu amerykańskiej bazy wojskowej na Krymie. Poza tym na Krymie Rosjanie w referendum opowiedzieli się za tym zeby byc częscia Rosji . Zreszta nie chcieli byc mordowani przez neobanderowców.