Rachunki za energię elektryczną wzrosną o 60-80 proc.?! Szef resortu energii wyjaśnia

Rachunki za energię elektryczną wzrosną o 60-80 proc.?! Szef resortu energii wyjaśnia

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w Sejmie, że jego resort przygotuje rekompensaty dla odbiorców prądu. Obejmą one m.in. miejskie i wiejskie gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, hospicja, domy opieki społecznej czy domy dziecka. W ten sposób rząd odpowie na wzrost kosztów energii na giełdach. Z danych przedstawionych przez ministra wynika, że w II i III kwartale wzrost kosztów dotyczył całej Unii Europejskiej, a w Polsce był jednym z najniższych.

Jednocześnie minister Tchórzewski zdementował informację o tym, że rachunki za energię elektryczną wzrosną o 60-80 proc. Szef resortu energii powiedział, że cena energii elektrycznej jest tylko jedną ze składowych rachunku za prąd i jej procentowa zmiana nie przekłada się w proporcji jeden do jednego na zmianę rachunku płaconego przez odbiorców. Minister przypomniał, że w skład rachunku wchodzą też inne elementy, jak np. koszty dystrybucji, akcyza czy VAT. W związku jak tłumaczył, jeśli cen energii wzrasta o 5 proc., to rachunek zdrożeje o 2,5 proc.
Minister Tchórzewski poinformował także, że zwróci się do firm energetycznych o dokonanie kompleksowej analizy kosztów i wprowadzenie nadzwyczajnych programów oszczędnościowych, które umożliwią zmianę przyszłorocznych cen.

O informację bieżącą w sprawie wzrostu cen energii wnioskował klub Platformy Obywatelskiej. Poseł PO Zdzisław Gawlik tłumaczył, że do wzrostu cen energii przyczyniły się, m.in. wzrost cen emisji CO2, brak płynności na towarowej giełdzie energii czy wycofanie się z Polski szeregu firm energetycznych. Winę za wspomniane zjawiska ponosi w jego ocenie rząd. Gawlik uważa, że wzrost cen energii negatywnie przełoży się na rozwój gospodarczy kraju oraz poziom życia Polaków. Według posła PO, żywność zdrożeje ok. 20 proc. Jak dodał, niektórzy producenci szacują ten wzrost na 35-40 proc.

Nie wiadomo jeszcze, jak wysokie będą podwyżki cen prądu. Zależy to od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który rozpatrzy wnioski firm energetycznych.

IAR/M.Fabisiak/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0